A povolení máš? Kultura bumážky v ČR i v Unii. Mussolini by měl radost

03.08.2024 19:30 | Komentář

„Vše ve státě, nic proti státu, nic mimo stát.“ Tento citát Benita Mussoliniho skvěle vystihuje přístup nejen v Česku, ale v celé Evropské unii. Kultura bumážky, kterou zde máme, zajišťuje, že každý, koho by napadlo něco prodávat, vyrábět nebo něco podnikat, si to dvakrát rozmyslí. Kdo pak podniká? Ti, kdo dobře vědí, že vás bez bumážky musí nejdříve někdo chytit. A ti, kterým je nějaká bumážka ukradená.

A povolení máš? Kultura bumážky v ČR i v Unii. Mussolini by měl radost
Foto: pixabay.com
Popisek: Manažer - ilustrační foto

Představte si unikátní situaci. Zemře vám vzdálený strýček, o kterém jste ani nevěděli. Odkáže vám sto lahví vína. Vy víno nepijete, zakládat vinný sklípek se vám nechce. Tak si řeknete, že si uděláte stánek a víno prostě prodáte, třeba i pod cenou. Odpovězte si sami - víte, co musíte všechno splnit, abyste mohli láhve prodat? Jak dlouho bude trvat sehnat všechna povolení? A hlavně, co se vám může stát, pokud je mít nebudete?

V Česku, ale nejen tady, máme kulturu bumážky. Kdo chce něco dělat, musí mít od úřadů povolení. Tedy pokud to chce dělat bez rizika, že na něj přijdou státní orgány a napaří mu pokutu. Často se jedná jen o hlášení činnosti. Ale i tak. Bumážka zpomaluje, prodlužuje nebo rovnou znemožňuje to, co by jinak nebyl problém. Co víc, kultura bumážky to dělá sama o sobě. Protože každý tak nějak podvědomě tuší, že na všechno bumážku potřebuje. Pro spoustu lidí je už to, že budou muset zjišťovat, jaké všechny úřady budou muset oběhat a s kolika mizerně placenými, unuděnými úředníky se budou muset bavit, dostatečná výstraha, aby se na jakoukoliv vlastní iniciativu vyprdli.

Pro příklady není nutné chodit daleko. Například „nelegální výrobce sádla“ z Vyškovska. V článku není ani stopa po tom, že by po výrobcích bylo někomu špatně. Jenom že „inspektoři na místě zjistili, že v provozu, který není pro tuto činnost schválen a registrován krajskou veterinární správou, probíhala výroba potravin. Část výroby navíc běžela v nevyhovujících podmínkách pod širým nebem.“ A že potraviny měly neznámý původ. Nebo zimní kauza „prodeje vánočního cukroví načerno“.

Můžeme zabrousit i do politiky, konkrétně k Filipu Turkovi a jeho zahradnímu domku. „Původní zahradní domek, který na pozemku stál, byl nyní nepovoleně rozšířen na větší půdorys. Střecha je protažena a vytváří u objektu velkou pergolu,“ píší SeznamZprávy. „Základní problém Turkovy stavby spočívá v tom, že platný územní plán v inkriminované lokalitě vůbec stavět nedovoluje,“ dodávají. Co všechny tyto případy spojuje? Dotyční neměli bumážku. A jejich aktivity vůbec nikoho nepoškodily. Kromě útlocitu těch, kteří si myslí, že si lidé nemohou přece jen tak dělat, co chtějí.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Co přesně myslíte tím, že chcete stejný metr pro všechny?

V čem je podle vás nyní jiný a pro koho? A naopak, nemyslíte, že by třeba migrantům mělo být měřeno přísněji? My jim poskytujeme azyl, a když si toho neváží a páchají třeba trestnou činnost nebo přestupky, mělo by jim být podle mě měřeno přísněji.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svědectví, jak se v Kyjevě dělal Majdan: Sto obětí, pak bude Západ reagovat

20:03 Svědectví, jak se v Kyjevě dělal Majdan: Sto obětí, pak bude Západ reagovat

Ke střelbě do prozápadních protestujících na kyjevském Majdanu v únoru 2014 podle ukrajinského polit…