Organizátor protivládních demonstrací, spolek Milion chvilek, svolává další shromáždění na nedělní odpoledne na Letenskou pláň. Právě tam se před 30 lety konala vrcholná manifestace listopadových událostí. Kněz Halík v komentáři na serveru Christnet.eu připomíná, že manifestace tenkrát následovala bezprostředně po děkovné bohoslužbě za svatořečení Anežky České, při níž zazněla památná slova kardinála Tomáška: V této rozhodující chvíli stojím já i celá katolická církev na straně národa!
Srovnávat dějinné události je však podle kněze ošidné, jelikož každá se odehrává za jiných okolností, má jiné bezprostřední příčiny i společenský kontext, jiné aktéry. „Gustáv Husák byl symbol normalizačního režimu, a Andrej Babiš je ztělesnění mafiánského kapitalismu devadesátých let,” podotkl s tím, že mezi tyto muže nelze klást rovnítko. Moc Gustáva Husáka prý stála na policejním režimu a bodácích ruské okupační armády, a moc Andreje Babiše se opírá o výsledky svobodných demokratických voleb.
Volební vítězství podle Halíka ale nedává politikovi oprávnění k čemukoliv. I on musí respektovat domácí i mezinárodní právo a nakládat transparentně se svěřeným majetkem. Vhození volebního lístku do urny jednou za několik let není prý jediným legitimním podílem nás občanů na vládě a státní moci. „Jsou chvíle, kdy občané mají právo a někdy i mravní povinnost vyjádřit své názory i jinými způsoby, které jim umožnuje a garantuje svobodný a demokratický stát,“ míní Halík.
A taková chvíle prý nyní nastala. Demokracie, která není spojena s duchovní kulturou rozlišování hodnot, je velmi zranitelná. „I nacismus v Německu a komunismus u nás přišly k moci skrze demokratické volby, hlasy většiny. Stačí, aby populisté svými hesly překřičeli kritické hlasy střízlivého rozumu,“ myslí si Halík.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab