„Ruská vláda používá obchod s energetickými surovinami a technologiemi jako integrální součást své geopolitické strategie,“ tvrdí se hned na začátku článku. Prý jeho prostřednictvím posiluje svůj vliv v dotčených zemích, prohlubuje jejich závislost na Rusku a v případě potřeby je dokáže změnou obchodních podmínek či krácením dodávek vydírat, což by se vztahovalo i na jadernou energetiku. Pokud by ČR uzavřela smlouvu o stavbě nových reaktorů s ruskými firmami, bylo by to riziko jak bezpečnostní, tak ekonomické.
„Zejména v případě rychlé a netransparentní mezivládní dohody bez řádného tendru se stát zaváže při stavbě nových jaderných zdrojů ruskému státu podobně, jako se stalo v Maďarsku, otevře se prostor pro legalizované schéma strategické korupce a elite capture mechanismů,“ píše Kartous spolu s dodatkem, že geopolitický vliv získá Rusko nikoliv jen přes samotnou technickou stavbu, ale zejména doprovodné financování a další právní nástroje, které podle nich umožní legitimní zástěrku pro masivní navýšení ruského vlivového aparátu v ČR. A podle nich se projekt nevyplatí ani ekonomicky a občané na něj budou muset doplácet. Elite capture je forma korupce, kdy jsou veřejné zdroje „odkloněny“ pro účely několika vyvolených k neprospěchu veřejnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas