Holub na svém twitteru odkázal na „vynikající diplomovou práci“ studenta Štěpána Esterleho na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy, který bádal o vztahu zásad sociální nauky církve a stanovisek SPD.
Práce srovnávající program SPD v roce 2018 se i dnes stala biskupu Holubovi důkazem, že „program SPD je neslučitelný se sociálním učením katolické církve“.
Nebylo to první jeho vyjádření k tématu, na svátek svatého Václava například biskup tweetoval, že „křesťanství se neslučuje s populismem, který si z hodnot vybírá jen některé“.
I pod dojmem včerejšího vystoupení pana Nerušila v TV debatě pražských lídrů bych rád upozornil na vynikající magisterskou práci Štěpána Esterleho na KTF UK, která jednoznačně ukazuje. že program SPD je neslučitelný se sociálním učením katolické církve.https://t.co/54CCjBu5Z4
— Tomáš Holub (@TomasHolubPB) October 1, 2021
Na sv. Václava se modlím o moudrost pro nás všechny, kteří brzy ve volbách rozhodneme o naší budoucnosti. A upozorňuji na slova státního sekretáře Vatikánu kardinála Parolina, že křesťanství se neslučuje s populismem, který si z hodnot vybírá jen některé! https://t.co/I7E9yIfC85
— Tomáš Holub (@TomasHolubPB) September 28, 2021
Vstupy klerika do politické soutěže znepokojily právě Josefa Nerušila, který se již před svým působením na Arcibiskupství dlouhodobě publicisticky i umělecky věnoval katolické víře a prostředí české katolické církve.
Díky tomu si dobře vzpomněl, že expertem na nevyžádané politické intervence v katolické církvi vždy býval kazatel Tomáš Halík. Nyní jeho pozici zjevně přebírá hlava plzeňské diecéze.
Nerušil k tomu připomněl, že někdejší hlavní vyjednávač o církevních restitucích se k politice vyjadřuje velmi často. A dodává životopisnou zajímavost, že pan biskup je vnukem meziválečného lidoveckého poslance Karla Řičáře (jeho bratrancem je Marek Řičář, odsouzený za dotační podvod v kauze Budišov). Proto nepřekvapí, že Holub vystupuje především ve prospěch koalice SPOLU.
Nerušil proto politizujícímu biskupovi klade tři otázky, které by měly vyjasnit jak jsou s křesťanskou morálkou slučitelné programy jím favorizovaných stran.
Především připomíná koalici „křesťanské“ KDU-ČSL se stranou TOP 09, jejíž předsedkyně Markéta Pekarová Adamová opakovaně prosazuje, že „každá žena musí mít právo na bezpečný a legální potrat“. Holub by mohl vyložit slučitelnost této teze s katolickou morálkou, stavící do středu zájmu život nenarozeného dítěte.
Pak připomíná, jak KDU-ČSL v minulých dnech výrazně slevila ze svých představ o manželství jako výlučném svazku muže a ženy, k čemuž stačilo pár ostřejších tweetů na adresu předsedy Jurečky. Nerušil si klade otázku, zda strana stavějící se ke křesťanským zásadám takto oportunisticky je ještě hodna nosit v názvu slovo „křesťanská“.
A do třetice připomíná, že koalice SPOLU opakovaně deklarovala, že jediným přijatelným povolebním partnerem je pro ni spojenectví Pirátů a hnutí STAN.
„Program strany Česká pirátská strana obsahuje body, které usilují o legalizaci eutanázie, implementaci genderové teorie (jejíž účinky označil sám papež František za srovnatelné s atomovou zbraní), stejnopohlavních sňatků, rozšíření práva na potrat či úsilí o islamizaci Evropy, a je zřetelně protikřesťanský,“ připomíná Josef Nerušil.
Piráti si podle něj zjevně neváží lidského života, což je naprostý základ katolické víry. Je proto pozoruhodné, že právě s touto stranou chtějí „křesťané“ z KDU-ČSL spolupracovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav