Válka v Izraeli stále neutichá. Z Gazy zaznělo, že v důsledku izraelských útoků zemřelo na 13 tisíc lidí, z toho 5500 dětí. Generální tajemník OSN Antonio Guterres dává najevo velkou nelibost. Počet civilních obětí v Gaze je „ohromující a nepřijatelný“, řekl šéf OSN. A znovu naléhal na uzavření humanitárního příměří. Na slova Antonia Guterrese upozornila agentura Reuters.
Z americké strany zaznívá, že probíhají jednání o propuštění rukojmích a bylo dosaženo jistých pokroků. Jde o rukojmí, které teroristé z palestinského hnutí Hamás unesli 7. října 2023, po svém krvavém vpádu na území židovského státu, během kterého povraždili na 1300 lidí. Dalších zhruba 240 osob unesli. Izraelští vojáci při svém postupu Gazou už některé našli, ale bohužel mrtvé.
Vyjednávání o rukojmích jako zprostředkovatel vede Katar. Jednalo se např. o propuštění 50 rukojmích výměnou za třídenní příměří, které má pomoct dostat do Pásma Gazy více humanitární pomoci. Izraelci se však obávají, že ozbrojenci Hamásu příměří využijí k alespoň částečné obnově svých sil.
V neděli katarský premiér Sheikh Mohammed Bin Abdulrahman al-Thani na tiskové konferenci v Dauhá řekl, že hlavní překážky dohody jsou nyní „velmi malé“, přičemž zbývají především „praktické a logistické“ problémy.
Americký prezident Joe Biden v neděli novinářům řekl, že není schopen říci, kdy by rukojmí mohli být venku. „Chci se ujistit, že jsou venku, a pak vám to řeknu,“ řekl po příletu na akci před Dnem díkůvzdání ve Virginii s příslušníky americké armády.
Izraelská armáda hlásí, že se jí daří eliminovat ozbrojence Hamásu, i když místní svědci ale tvrdí, že militanti vedou partyzánskou válku v částech hustě urbanizovaného severu, včetně částí města Gaza a rozlehlých uprchlických táborů Džabalia a Beach. Prostřednictvím sociálních médií v arabštině izraelská armáda v neděli vyzvala obyvatele několika čtvrtí Džabalie, aby se evakuovali na jih, „aby byla zachována jejich bezpečnost“, a za tímto účelem uvedla, že pozastaví vojenskou akci od 10.00 do 14.00.
Izraelská armáda rozšiřuje své operace i na jižní část Pásma Gazy, svědčí o tom častější izraelské útoky na tuto oblast, a tady přišlo varování z Washingtonu. „Spojené státy však v neděli varovaly Izrael, aby se nepouštěl do bojových operací na jihu, dokud vojenští plánovači nezohlední bezpečnost palestinských civilistů,“ napsala agentura Reuters. Palestinci tvrdí, že opakované bombardování jižní Gazy Izraelem činí izraelské sliby bezpečnosti absurdními.
Tým vedený Světovou zdravotnickou organizací, který navštívil nemocnici Al Shifa, největší nemocnici v Gaze, ji v sobotu popsal jako „zónu smrti. Stalo se tak několik dní poté, co izraelská armáda do nemocnice vstoupila.
Izraelská armáda opakovaně reagovala, že Hamás používá obytné a další civilní budovy jako úkryt pro velitelská centra, sklady zbraní, odpalovací rampy raket a rozsáhlou síť podzemních tunelů. Teroristé z hnutí Hamás opakovaně odmítli, že by využívali civilisty jako živé štíty.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka v Izraeli
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.