ANO i ne. Jaroslava Jermanová sepsala, jak zreformovat jednací řád, ale spolustraník Martin Komárek jí to hodil na hlavu

23.02.2016 16:47 | Zprávy

Ve snaze zabránit dalším opozičním obstrukcím chce vládní koalice zpřísnit jednací řád sněmovny. Nejradikálnější nápady má hnutí ANO, návrhy některých jeho členů ale narážejí na nesouhlas i uvnitř vládní koalice. Informuje o tom server iDNES.cz.

ANO i ne. Jaroslava Jermanová sepsala, jak zreformovat jednací řád, ale spolustraník Martin Komárek jí to hodil na hlavu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslava Pokorná Jermanová

Ohledně změny jednacího řádu zaznívají návrhy na omezení času pro každou stranu zvlášť, ale i omezení řečníků ve třetím čtení. Poslanci by pak měli maximálně dvakrát pět minut času u řečnického pultíku.

Sněmovna jako Spolkový sněm?

Za hnutí ANO byla vyjednáváním nad novým jednacím řádem pověřena Jaroslava Jermanová. Tato politička prosazuje, aby česká sněmovna fungovala jako německý Spolkový sněm.

Zásadní úlohu by v jejích úvahách získal dosud nenápadný organizační výbor sněmovny. Poslanci by se v něm dohodli, jak dlouho budou ke kterým zákonům vystupovat. Každá strana by tak ve sněmovně měla přidělený čas, jasné by také bylo, kdy se bude o jednotlivých zákonech hlasovat.

Celý text je ZDE

Návrh ale naráží nejen u opozice, ale i u koaličních ČSSD a KDU-ČSL. A dokonce také u některých členů ANO. „Pro mě je to přehnané, stačí upravit současný jednací řád a škrtnout z něj některé excesy,“ říká poslanec ANO Martin Komárek.

Omezení poslaneckého řečnění jen ve třetím čtení

Také on však navrhuje jednu výraznou změnu: aby poslanci mohli vystupovat k jednomu bodu nanejvýš dvakrát po pěti minutách. Jeho nápad má alespoň částečně šanci. „Omezení řečnických vystoupení nám dává smysl ve třetím čtení,“ řekl jeden z vyjednavačů ČSSD, poslanec Jan Chvojka.

Právě sociální demokraté, ale i lidovci totiž v tuto chvíli razí variantu nechat poslancům v prvním a druhém čtení víc prostoru, ve třetím, kdy se definitivně hlasuje o zákonech, už však žádné neplánované prodlevy nepřipustit. Právě třetí čtení zákonů jsou totiž s opozičními obstrukcemi tradičně spojená.

Nesouhlas opozice chce koalice otupit tím, že by navrhované změny byly i v jejím zájmu. Začít platit mají totiž až od příštího volebního období.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Jaká velkoplošná krize je podle vás nejpravděpodobnější?

Víte, co mě jako první napadlo při čtení vašeho článku, že se v něm zabýváte potencionálními krizemi, ale co krize, kterým čelíme teď? Mám na mysli hlavně existenční krizi, kdy při vší té drahotě je dost obtížné vyjít s normálním platem. Nemyslíte, že by se pozornost vás politiků měla zaměřit teď ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zastavme cestu do otroctví!“ Ekonom Ševčík a zrušení voleb v EU

20:39 „Zastavme cestu do otroctví!“ Ekonom Ševčík a zrušení voleb v EU

Rozhodnutí rumunského ústavního soudu o anulování výsledku prvního kola prezidentských voleb vyvoláv…