Adam B. Bartoš obviněn z trestných činů proti lidskosti

29.04.2016 15:17 | Zprávy

Pražská policie dnes obvinila předsedu krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše ze třech trestných činů proti lidskosti. Podle policie se jich dopustil obsahem knih a dalších písemností, které vydával, a ve svých projevech. Na webových stránkách policie to uvedl její pražský mluvčí Tomáš Hulan.

Adam B. Bartoš obviněn z trestných činů proti lidskosti
Foto: Rudolf Komár
Popisek: Příznivci Národní demokracie na Loretánském náměstí

Bartoše policie zadržela ve čtvrtek dopoledne, noc strávil v cele předběžného zadržení. Dnes v poledne byl propuštěn. V případě odsouzení mu hrozí až tři roky vězení.

Podle Hulana se Bartoš dopustil trestných činů hanobení národa a podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Dopustil se také popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy.

"V rámci zmiňované realizace provedli kriminalisté domovní prohlídku a prohlídku jiných prostor, a to na základě příkazu vydaného příslušným soudem, při těch zajistili celou řadu tiskovin, jiných písemností a datových nosičů. Všem těmto úkonům byly v souladu se zákonem přítomny nezúčastněné osoby," uvedl v prohlášení Hulan. Reagoval tím na tvrzení zástupců Národní demokracie, kteří ve středu uvedli, že prohlídku policisté nevykonávali podle zákona a nezúčastněná osoba u ní přítomna nebyla.

Bartoš na záznamu ze zadržení uvedl, že jde o "politický proces na politickou objednávku". Zadržení je podle něj "další z pokusů, jak poškodit opozici, která je jedinou skutečnou opozicí tomuto systému". K obvinění se prý vyjádří ve večerních hodinách.

Policie podle Hulana zvažovala na Bartoše uvalit vazbu, což se nakonec nestalo, protože prý Bartoš slíbil, že nebude v protiprávním jednání pokračovat.

Činy Bartoše a Národní demokracie se policie zabývala už několikrát. V současnosti předsedu vyšetřuje policie kvůli tomu, že na březnové demonstraci proti islamizaci vyzval k potrestání politiků "trestem nejvyšším".

Bartoš i bývalý místopředseda Národní demokracie Ladislav Zemánek byli také v březnu nepravomocně potrestáni roční podmínkou za své loňské počínání u pomníčku Anežky Hrůzové, zavražděné v roce 1899. U hrobu Bartoš se Zemánkem zanechali ceduli, na kterou mimo jiné napsali: "Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena." Z vraždy Hrůzové byl obviněn a poté za ni odsouzen Žid Leopold Hilsner. Případ vyvolal vlnu antisemitismu, známou jako hilsneriáda, proti níž bojoval i Tomáš Garrigue Masaryk.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusko zaútočí na Finy a Pobaltí, varuje známá skupina. Žádá preventivní zásah NATO

16:14 Rusko zaútočí na Finy a Pobaltí, varuje známá skupina. Žádá preventivní zásah NATO

Podle skupiny Anonymous se chystá Rusko k vojenskému úderu na Finsko a Pobaltí. Skupina vyzývá svět,…