„Byla jsem vyhozena kvůli Femenu,“ řekla Anželina Diašová RFE/RL. „Vím, že někteří rodiče (žáků) se kvůli mým aktivitám ve Femenu styděli,“ dodala. Mladá žena také přišla o práci pro internetový portál, pro který psala o módě a hodnotila restaurace.
„Myslím, že někteří lidé jsou příliš konzervativní, a je pro ně obtížné, aby pro ně pracoval někdo, kdo dělá něco zvláštního, něco abnormálního,“ poznamenala Diašová. I přes následky, jaké za svůj aktivismus nese, hodlá v činnosti v rámci Femen pokračovat.
Diašová působí ve skupině Femen asi osm let. „Kvůli své barvě pleti jsem zvyklá bojovat za svá práva,“ říká žena, která je dcerou Angolana a Ukrajinky. Loni v červenci protestovala proti běloruskému autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi během jeho kyjevské schůzky s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Byla za to obviněna z výtržnictví a kladení odporu policii a hrozí jí až pětileté vězení.
Letos v lednu při prvním kole českých prezidentských voleb se Diašová ve volební místnosti v pražských Stodůlkách rozběhla k Zemanovi s nápisem „Zeman, Putin’s slut“ (Zeman, Putinova děvka) na nahé hrudi. Stejné heslo přitom vykřikovala. Svým činem prý chtěla dát najevo, že znovuzvolením Zemana by občané mohli ohrozit suverenitu českého státu. Zeman, který o dva týdny později v rozhodujícím druhém kole zvítězil, je podle ní ve vleku ruského prezidenta Vladimira Putina. Český soud aktivistce vyměřil tři měsíce vězení s roční podmínkou a zároveň ji vyhostil z Česka.
Hnutí Femen vzniklo v roce 2008 a proslulo akcemi svých polonahých aktivistek nejen na Ukrajině a v Rusku, ale také v západní Evropě. Hnutí se na svém webu hlásí k boji za práva žen s cílem „úplného vítězství nad patriarchátem“, ale nepovažuje se za feministické. Své členky označuje za „sextremistky“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp