Aktuálně.cz vysvětluje potlačení ruských protestů. Bezpečnostní složky prý drží v hrsti i Putina

16.08.2019 19:00 | Zprávy

Redaktor Hospodářských novin Ondřej Soukup se ve svém textu pro server Aktuálně.cz vyjádřil k neutichajícím protestům v Moskvě. Podle jeho slov obyvatele ruské metropole totiž nepřestávají štvát úřady, které odmítají pustit ke komunálním volbám kohokoli z řad neparlamentní demokracie.

Aktuálně.cz vysvětluje potlačení ruských protestů. Bezpečnostní složky prý drží v hrsti i Putina
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ruska

Do ulic vyjdou demonstranti opětovně tuto sobotu. Již poněkolikáté, a i přesto, že  je policisté bijí pendreky a mnozí jsou zavíráni. „Skandály zmítané bezpečnostní složky se toho snaží využít ve svůj prospěch,“ konstatuje Soukup. 

„Razance, s níž policie a tajné služby na poklidné protesty reagují, je více než jen '‚rozhodná‘, jak se v Rusku s oblibou říká. Za mřížemi skončilo přes deset lidí, čelí tam obvinění z organizace masových nepokojů. Podle stejného paragrafu byli souzeni demonstranti, kteří se účastnili protestů v zimě 2011/2012. A odnesli si tehdy od tří do pěti let kriminálu. Že by dnes někoho mohli obvinění zprostit, nikdo soudný nepředpokládá,“ dodal. A všímá si i skutečnosti, že zadržení jsou prověřování, zda se nesnažili vyhnout vojenské službě. Pokud ano, dostanou ihned povolávací rozkazy do cely. 

Původní text ZDE.

Následně Soukup hovoří rovněž o tom, že okolnosti nasvědčují tomu, že iniciativa vychází v tomto případě zdola. Silové složky tak chtějí ukázat ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že jsou užitečné a nezbytné. Chtějí tak ze sebe smýt mimo jiné aféru s investigativním novinářem Ivanem Golunovem (v případě moskevské policie), tajná služba FSB chce „odčinit“ skandál s plukovníkem dohledu nad bankovním sektorem Kirillem Čerkalinem.

„Policie a tajné služby jinými slovy říkají: ‚Ano, občas máme své problémy, trochu se u nás krade a za peníze se dá leccos objednat, ale pořád nás potřebujete.‘ Takže z řadového demonstranta se dělá vůdce protestů placený Sorosem, Washingtonem či Deutsche Welle (možností je na vybranou). Ti rozumnější v Kremlu si to jistě uvědomují, na výběr ale příliš nemají,“ uzavřel Soukup s tím, že v případě spojení sociálních protestů s politickými by to bylo pro Putina velmi nepříjemné.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Za tohle chtěl dav „věšet“. Co řekla Konečná u Strakatého

6:49 Za tohle chtěl dav „věšet“. Co řekla Konečná u Strakatého

Co zaznělo v rozhovoru, který na sítích vyvolal vlnu nenávisti? U označování politiků jako je sloven…