Připomínají, že zástupci akademické obce si už v květnu (hned v první vteřinu možnosti ohlásit magistrátu shromáždění) objednali „svůj“ Albertov, aby se neopakovala situace z loňska, kdy se k pamětní desce na děkanátu přírodovědecké fakulty museli doprošovat přístupu jak studenti, tak dokonce rektoři.
„Mohu zodpovědně říci, že Albertov budeme hájit, aby patřil studentům a lidem dobré vůle napořád,“ citují LN rektora Tomáše Zimu. Právě on spolu s rektory Masarykovy univerzity, ČVUT i s předsedou Akademie věd krátce před polednem položili věnce a kytice pod desku s nápisem „Kdy, když ne teď? Kdo, když ne my?“.
Jak dále list uvádí, v hlavním programu řečníci především děkovali studentům z roku 1939 i 1989 za odvahu vzepřít se totalitě. Kromě rektorů a studentských zástupců měl též slovo někdejší český premiér a nynější pedagog právnické fakulty Petr Pithart. Varoval před štěpením společnosti, stáčením se k východním mocnostem či před zhoubnou touhou po silném vůdci. V narážkách tak kritizoval Zemana i Andreje Babiše (ANO).
„Říká se to o každých volbách, takže neřeknu, že ty následující budou nejdůležitější, ale... myslím si to. Budeme si v nich příští rok moci vybrat vedle normálních stran také firmu, dokonce rodinnou a stále více prosperující. Věřím, že nám včas dojde, že každá firma má i své personální oddělení, kde jsou připravené formuláře s výpověďmi...,“ cituje list Pithartova slova.
Deník upozorňuje, že mezi několika stovkami účastníků byl i textař Michal Horáček, který už svůj „boj o Hrad“ oficiálně vyhlásil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam