„Hlavními kritérií pro mě byla odborná způsobilost, praktická zkušenost s řízením podobné kanceláře, jazyková dovednost, schopnost profesionálně vést tým a zároveň v něm udržovat dobrou atmosféru,“ odůvodnil svoji volbu kancléřky sám Petr Pavel, jak informoval server iDnes.cz.
Koho si tedy generál vybral a o co v případě působení Vohralíkové na vedoucím místě Kanceláře Senátu šlo?
Podle Hospodářských novin Senátní hospodářský výbor prověřoval hospodaření Kanceláře Senátu. Podnětem k tomuto šetření byly informace o údajných problémech při zadávání veřejných zakázek, netransparentnosti výběrových řízení, dělení zakázek na menší, aby se vyhnuly výběrovému řízení a zneužívání veřejných peněz.
„Dochází k zadávání veřejných zakázek napřímo, bez oslovení dalších subjektů, u některých tendrů ani nebylo doloženo, jak byl vybrán dodavatel,“ tlumočily Hospodářské noviny názor senátorů s tím, že k tomuto závěru došli členové z hospodářského výboru Senátu, kteří tři měsíce zkoumali hospodaření kanceláře, kterou vedla Vohralíková.
Zmíněná kontrola začala právě na základě zjištění Hospodářských novin, že z rozpočtu kanceláře odtékaly statisíce na účty lidí a firem spřízněných právě s kancléřkou Vohralíkovou.
Odborná způsobilost, nebo malá domů synovi?
Výhrady byly podle informací DeníkuN například k rozdělení zakázky na výdejníky filtrované perlivé a neperlivé vody na jejich instalaci a revize.
Vohralíková také jako šéfka kanceláře zaplatila za hudební vystoupení 60 tisíc korun společnosti Melody Booking, kterou z poloviny vlastnil její syn Marek Vohralík.
Z účtu kanceláře také odešlo 25 000 Kč spolku Cirqueon zajišťující rozvoj cirkusu v Česku. To by samo o sobě pozornost nebudilo, kdyby nebyla Vohralíková členkou správní rady této společnosti.
Problémy s netransparentními zakázkami, státními penězi pro syna či se střetem zájmů ale nebyly jediné, kterým Vohralíková v čele Kanceláře Senátu čelila.
Žena, kterou si Pavel vybral, aby udržovala v týmu dobrou atmosféru, se totiž podle všeho chovala ve vedoucí funkci právě opačně a za jejího působení docházelo k masivním odchodům spousty zaměstnanců.
„Přišla jsem do Kanceláře Senátu, kde se 22 let neudělala žádná změna,“ uvedla pro Hospodářské noviny pravděpodobně s tím, aby vysvětlila množství personálních změn.
Dobrá atmosféra v týmu? Těžko
Podle DeníkuN nepřijala ani kritiku bývalých zaměstnanců, ti podle ní ve své práci neuspěli.
Během jejího působení na vedoucí funkci odešli z kanceláře třeba vedoucí personálního odboru, vedoucí tiskového odboru nebo vedoucí technického odboru.
Odešla i ředitelka odboru vnitřních vztahů Dagmar Šimáková, která sdělila, že za současného vedení nemůže tuto činnost vykonávat podle svého přesvědčení, odborných znalostí a zkušeností.
Odejitých zaměstnanců byly desítky.
Někteří si na Vohralíkovou stěžovali i u senátorů. I to mohlo stát za auditem, ke kterému se nakonec odhodlali členové hospodářského výboru.
Vystrčil: Nebyl porušen zákon
V souvislosti s výše uvedenými informacemi je třeba zmínit to, že audit podle všeho překročení zákona neprokázal. Alespoň tak lze soudit z vyjádření předsedy Senátu Miloše Vystrčila, který uvedl, že se problému věnoval poctivě a dospěl k tomu, že zákon porušen nebyl.
Závěrem nutno dodat zjištění redaktora časopisu Reflex, který upozornil na několik společných fotografií, které má Vohralíková na svém facebooku s Petrem Hlubučkem, hlavním aktérem korupční kauzy Dozimetr.
Vohralíková svoji známost s Hlubučkem nepopírá a dává ji do souvislosti se svým působením na České zemědělské univerzitě a s Hlubučkovým starostováním v Lysolajích.
Fotku z Litomyšle zdůvodňuje tím, že tam byl Petr Hlubuček se svým přítelem pozvaný na festival, potkali se a Hlubuček se podle ní „rád fotil s každým...“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA