Na stránkách webu Respekt.cz vyšel rozhovor zástupce šéfredaktora Marka Švehly s europoslancem Luďkem Niedermayerem. Rozhovor byl o pomoci Evropské unie v boji s koronavirem. Ze začátku se Švehla otázal, jak nyní vypadá práce europoslance. Niedermayer odpověděl, že nyní europoslanci zůstávají doma a zprovozňuje se online systém pro mítinky a hlasování. Nyní se prý hlasuje tak, že dostali hlasovací lístek, který se musí ručně vyplnit, oskenovat a poslat na určitou adresu. „Pokud by přišlo od někoho z poslanců víc lístků, tak by to parlament řešil. Projednávat se budou jen důležité věci, zbytek se odloží,“ vysvětlil. Jinak ještě dodal, že teď měli dva týdny přestávku.
Niedermayer uznal, že je chyba, že Evropa koordinovaně neřešila otázku vnějších hranic. Avšak bylo brzy zřejmé, že se má zastavit provoz mezi námi a Čínou. Prý však rozumí těm chybám, neboť jde o první krizi tohoto typu v Evropě a je třeba být do budoucna připraven. Navíc Komise mohla členským státům pouze něco navrhnout. „Neoficiálně jsem slyšel, že se dotazovala, jestli členské státy chtějí něco koordinovat, ale ony o to neměly velký zájem,“ prozradil Niedermayer.
Uspokojivá reakce měla vypadat tak, že měl někdo dát otázku uzavření vnějších hranic na stůl. „Mohla to být Komise na úrovni celé EU, nebo to mohlo proběhnout regionálně. Dalo se to ale dělat jen do určitého dne. Později vlády fungovaly v krizovém režimu a zapojit do řešení evropskou úroveň bylo pozdě,“ dodal. Navíc v Evropské unii panovaly velké rozdíly. Zatímco Itálie se potýkala se zničující krizí, tak jiné státy měly pocit, že se jich to nedotkne. Prý je však jasné, že Evropská komise se měla o nějaké kroky alespoň pokusit. „Víc ale mohly dělat i členské země. Bylo možné jednat o omezení cest uvnitř EU. Země se taky mohly domluvit na jednotných opatřeních na letišti. Když jsem naposledy letěl z Bruselu, byly v Praze na letišti rozestavěné alespoň desinfekce, zatímco v Bruselu vůbec nic,“ dodal vzápětí.
Větší koordinace měla prý i být ohledně uzavírání vnitřních hranic Evropské unie. Členské státy se tím neměly překvapovat už jen proto, že je třeba zachovat volné cesty skrz hranice pro kamiony, které dovážejí klíčové zboží. „Problém je, že pro akutní krizi, v níž teď jsme, nemáme nastavený model spolupráce – a během akutní krize už se nedá vybudovat. Proto je strašně důležité, aby vznikl mnohem robustnější systém řešení rizik, ve kterém konkrétní lidé naskočí na model regionální spolupráce,“ vysvětlil europoslanec.
„Komise vydala k otázce vnitřních hranic prohlášení, že jejich uzavírání nevítá. Neukazuje to na počáteční nepochopení vážnosti krize?“ zeptal se Švehla. „Ano, ze strany Komise byla ta situace podceněná, docházelo ke špatné komunikaci. Možná ale země, které byly v řešení krize o týden dál, mohly Komisi vyzvat, ať jim pomůže problém zvládnout. Vyvinout větší iniciativu na evropské úrovni,“ odpověděl Niedermayer.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: tle