Týdeník Spiegel se hned v úvodních otázkách ani nesnaží skrývat, kde leží jeho sympatie. Redaktor vlivného německého média označuje Seehoferovu kritiku uprchlické politiky kancléřky Merkelové za „hrubou a bezprecedentní“. Vyčítá také šéfovi CSU, že stále ještě nepozval kancléřku na sjezd strany a sám se doposud nevyjádřil, jestli zavítá na stranický sjezd CDU. „Nejprve musíme odstranit vzájemné rozdíly. Zatím nemohu říci, jestli to půjde. Po minulém víkendu jsem si přece jenom trochu jistější,“ reaguje Seehofer.
Seehofer nicméně připouští, že CDU a CSU prožívají nejobtížnější období, jaké on sám coby aktivní politik zažil. „Máme za sebou zemské volby, ze kterých rozhodně nejsme šťastní. V Bádensku-Württembersku skončila CDU až za Zelenými a v Meklenbursku-Předním Pomořansku zase byla CDU předstižena AfD. Musíme však nyní hledět dopředu. Jisté je to, že pokud chceme získat zpět důvěru voličů, budeme muset mnohé změnit,“ má jasno Seehofer a prozrazuje dále, za jakých okolností CSU podpoří Merkelovou.
Celý rozhovor v angličtině máte k dispozici ZDE.
„V prvé řadě požadujeme stanovení horní hranice přijatých uprchlíků ve výši 200 000. Nemůžeme tolerovat neomezenou migraci, jako tomu bylo v loňském roce. Právě proto potřebujeme přijmout závazná a konkrétní opatření. Je nutné vypracovat závazný repatriační program. Chceme jasný systém pravidel, díky kterém se podaří snížit počet přicházejících migrantů do Německa na rozumnou úroveň. Mimochodem naše ústava nevyžaduje přijmout každého, kdo se objeví na našich hranicích. Pokud přichází z bezpečné země, můžeme jej okamžitě deportovat.“
Kancléřka Merkelová však stále trvá na tom, že vláda žádný strop stanovit nehodlá. „Z tohoto požadavku ustupovat nehodláme. To je prostě a jednoduše otázka naší důvěryhodnosti,“ tvrdí Seehofer a čelí další palbě „dotěrných“ otázek, jejichž tón je o poznání více konfrontační, než v předvčerejším rozhovoru s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem. Při jedné takové otázce se snaží redaktor německého týdeníku se zjevným a politicky korektním odporem poukázat na skutečnost, že CSU chce vybírat imigranty na základě jejich náboženství.
Seehofer tuto redaktorovu tezi označuje za nesmysl. Zároveň však říká, že vztah daného uprchlíka k hodnotám západní civilizace by měl být jedním z klíčových kritérií při posuzování jeho žádosti o azyl. Redaktor se následně s notnou dávkou ironie Seehofera ptá, jestli tedy Bavorsko nebude mít zájem o indické IT specialisty a konstatuje, že požadavkům CSU v otázce řešení migrační krize chybí srozumitelnost. „Panebože, každou sobotu čtu ve Spiegelu věty, které postrádají srozumitelnost,“ reaguje poměrně rázně již viditelně otrávený Seehofer.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro