Zákon, který stanovuje užití výpočetní techniky podle Altnera nezaručuje "dostatečně spolehlivou transparentní veřejnou kontrolu správnosti sčítání volebních hlasů". Advokát chce, aby Ústavní soud užití počítačů při zpracování výsledků voleb zakázal.
Počítače se používají po sečtení hlasů okrskovými volebními komisemi pro další zpracování výsledků. Soud by měl podle Altnera přiznat, že norma nezaručuje dodržení ústavních principů pro uplatnění volebního práva.
Inspirací bylo Německo
Zároveň advokát odkázal na loňské rozhodnutí německého ústavního soudu, který připustil, že počítačové hlasování odporovalo zásadám veřejné volby a voliči při něm nemohli odevzdání hlasu zkontrolovat.
Podle Altnera z rozhodnutí německého soudu vyplývá, že nařízení o využití počítačů při volbách je protiústavní, protože nezaručuje, že budou povoleny a použity počítače splňující zásadu veřejnosti.
Kontinuální nesmyslné stížnosti
Ladislav Pištora z tiskového referátu předsedy Českého statistického úřadu jakékoli zpochybňování oprávněnosti počítačového zpracování výsledků hlasování odmítl.
Kvůli možnosti zpětné kontroly úřad výsledky zveřejňuje také na serveru volby.cz, kde jsou k dispozici kompletní údaje o hlasování od voleb v roce 1990.
Altner se řadu let soudí se sociální demokracií o odměnu za úspěšné zastupování strany ve sporu o Lidový dům. Volné chvíle si krátí podáváním stížností. V posledních letech jich k Ústavnímu soudu podal desítky.
Více: Havlíček (ČSSD): Altner chce opět poškodit sociální demokracii
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par