Američan, první člověk ve vesmíru... NASA vzpomínkou pobavila i naštvala sítě

06.05.2024 19:39 | Monitoring

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v neděli na sociálních sítích uvedl, že v květnu roku 1961 byl Američan Alan Shepard prvním člověkem ve vesmíru. Lidé se nyní smějí, že „géniové z NASA“ zapomněli, že prvním člověkem ve vesmíru byl sovětský kosmonaut Jurij Gagarin. „Nebo je za tím snaha přepisovat historii?“ ptají se další.

Američan, první člověk ve vesmíru... NASA vzpomínkou pobavila i naštvala sítě
Foto: CSO
Popisek: Satelit

NASA zveřejnila o víkendu příspěvek o plánovaném letu na Mezinárodní vesmírnou stanici a při té příležitosti připomněla, že v roce 1961 letěl na první misi do vesmíru Američan Alan Shephard.

„Dnes nás dělí pouhý den od startu zkušebního letu posádky Boeingu NASA na Mezinárodní vesmírnou stanici. Tato mise bude první misí kosmické lodi Starliner společnosti Boeing s posádkou,“ informovala NASA.

„Před 63 lety se Alan Shepard zapsal do historie, když jako pilot mise Mercury-Redstone 3 odstartoval do vesmíru. Jednalo se o vůbec první let do vesmíru s posádkou,“ pokračuje příspěvek NASA na síti X a připomíná Shepardův let kolem země z 5. května 1961.

Ve skutečnosti byl prvním člověkem ve vesmíru sovětský kosmonaut Jurij Gagarin, který o několik týdnů předběhl americkou misi. Gagarin odstartoval 12. dubna 1961 v lodi Vostok-1 z kosmodromu Bajkonur a po 108 minutách přeletu nad zemí úspěšně přistál.

Na nepravdivost příspěvku NASA zareagovali mnozí uživatelé, a i to v rámci komunitní funkce ověřování faktů, kterou spustil majitel sítě X Elon Musk jako způsob boje proti nepravdivým a zavádějícím informacím.

„Mercury-Redstone 3 byl první let *USA* s posádkou do vesmíru, jehož aktérem byl Alan Shepard. Vůbec prvním letem s posádkou do vesmíru byl Vostok-1 s Jurijem Gagarinem,“ zpřesňuje informační tabulka sítě X pod příspěvkem NASA.

A diví se i mnozí komentující.

„A co na to Jurij Gagarin?“ ptá se jeden z nich.

Ostatní se touto výraznou chybou velmi baví. „První člověk ve vesmíru, Američan Alan Shepherd, kolorováno,“ uvedl další.

„ Ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, haaaaa!!!! Géniové z NASA právě dostali vlastní fact-checking, to je úžasné,“ smějí se jiní.

Další se ptají, zda jde o neschopnost, nebo snahu přepisovat historii. „Zase se snažíte přepsat historii, nebo jde jen o špatného stážistu, který byl přijat na základě pravidel inkluze místo zásluh?“ ptají se lidé.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

První kosmonaut., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePetr 12 , 07.05.2024 9:34:54
Toto je právě ten druh informací a dezinformací, kterými nás tzv. demokracie zahlcuji. Oni nelhali, pouze zapomněli napsat, že první americký kosmonaut letěl v pilotovaném letu do vesmíru, tudíž to vyznělo jako, že vůbec první! Stejné je to s vítězstvím v 2. světové a osvobozením Osvětimi. Spojenci osvobodili Osvětim. Takže poloviční pravda Sov. Svaz byl v 2. světové spojenec. Ovšem Plzeň osvobodili Američané přesto, že Plzeň se osvobodila sama a Američané v ní de fakto zavedli okupační režim a Prahu osvobodili Vlasovci. Ty stovky mrtvých rudoarmějců se v Praze asi zastřelili sami. .

|  5 |  0

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…