Klíčové hlasování, které má rozhodnout od pokračování sbližování se Moldavska se Západem pod aktuální prezidentkou Maiou Sanduovou a napojení země na Evropskou unii skrze proces přístupových rozhovorů, podle Deutsche Welle (DW) bude také ukazatelem, nakolik chtějí tamní obyvatelé přerušit dřívější vztahy s Moskvou.
Současná prezidentka Maia Sanduová, jež je favoritkou hlasování, v prezidentských volbách dle DW zřejmě neuspěje s takovým náskokem nad dalšími kandidáty, aby získala více než polovinu hlasů a zemi s přibližně 2,5 milionu obyvatel tak zřejmě čeká i druhé kolo voleb.
Vedle výběru prezidenta se voliči zúčastní také referenda o tom, zda má být cíl vstoupit do EU zakotven v ústavě, čímž má jasně tato bývalá sovětská republika vymezit, že stojí o rozhovory o členství v EU, které již zahájila v červnu.
Prezidentka Sanduová doufá v to, že u Moldavanů krok získá značnou podporu. Potvrzené již je, že se výsledek referenda o vstupu do EU stane platným, jelikož mělo svůj hlas odevzdat dle volebních komisařů citovaných agenturou Reuters 42 % Moldavanů, přičemž zapotřebí byly hlasy alespoň jedné třetiny voličů. Následně však bude ještě potřeba v případě podpory zanesení vstupu do EU do ústavy dvoutřetinová většina v parlamentu pro přijetí zákona k její změně.
Moldavské úřady před volbami oznámily, že odhalily rozsáhlý systém nákupu hlasů, do kterého byly údajně zapojeny miliony dolarů z Ruska a tamní policie obvinila Ilana Shora, uprchlého podnikatele a bývalého politika žijícího v Rusku, že se snažil podplatit voliče, aby podpořili konkrétního prezidentského kandidáta a v referendu o EU hlasovali „ne“. Shor, který byl loni v nepřítomnosti odsouzen za podvod, obvinění popírá.
Moldavská policie tento týden také varovala, že až čtvrtina volebních lístků může být podvrhnutá prostřednictvím uplácení ze strany Ruska. A úřady rovněž tvrdí, že odhalily plán, podle nějž měly být stovky lidí odvezeny do Ruska, kde měli být vyškoleni k pořádání a vyvolávání „masových nepokojů“ v Moldavsku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radek Kotas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.