Informace o tom, že americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) špehovala nejméně v letech 2006 až 2012 tři poslední francouzské prezidenty, kterými byli Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy a François Hollande, přinesla v úterý francouzská média s odvoláním na portál Wikileaks.
V Paříži nyní kvůli zprávám o špionáži zasedá mimořádná schůzka obranné rady státu, kterou svolal prezident Hollande. Účastní se jí kromě prezidenta i premiér Manuel Valls, několik ministrů a představitelé armády i tajných služeb.
Rada si od USA vyžádá k případu bližší informace
Mluvčí vlády Stéphane Le Foll před začátkem zasedání označil špionáž mezi spojenci za „nepřijatelnou“. Neznamená to podle něj ale, „že nastává nějaká krize“. Obranná rada si podle Le Folla určitě vyžádá od amerických úřadů bližší informace k případu.
Dokumenty získané serverem Wikileaks byly vedeny jako přísně tajné. Obsahují především pět zpráv NSA o zachycených komunikacích francouzských politiků. Tyto informace byly určeny pro americké zpravodajské služby, uvedl deník Libération.
Washington v noci na dnešek popřel, že by odposlouchával prezidenta Hollandea. „Nezaměřujeme se a nebudeme se zaměřovat na komunikace prezidenta Hollandea,“ řekl AFP mluvčí americké národní bezpečnostní rady NSC Ned Price. Neupřesnil ale, zda se podobné operace neuskutečnily v minulosti, poznamenala agentura.
Francouzský parlament má dnes rozšířit pravomoci tajných služeb
„S Francií úzce spolupracujeme ohledně všech mezinárodních témat a Francouzi jsou našimi nepostradatelnými partnery,“ zdůraznil Price.
Právě dnes bude francouzské Národní shromáždění rozhodovat o sporném zákonu o tajných službách, který by měl rozšířit jejich pravomoci především v boji proti terorismu.
V roce 2013 vyšlo najevo, že americká tajná služba NSA odposlouchávala telefonní hovory německé kancléřky Angely Merkelové a jejího předchůdce Gerharda Schrödera. Aféra poškodila vztahy mezi Spojenými státy a Německem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk