Americký historik v rádiu mluvil o Putinovi. Když přišel dotaz na jeho výměnu, něco se stalo

07.10.2015 17:45 | Zprávy

V dnešním vydání pořadu Dvacet minut Radiožurnálu mluvil americký historik Timothy Snyder. Hovořil o důvodech a dopadech ruského angažmá v Sýrii a také o konfliktu na Ukrajině a o tom, proč se o ni Rusko již nezajímá. Rozhovor nebyl odvysílán celý, hned po otázce Petra Dudka, zda může být ruský prezident Putin někým nahrazen, postihly vysílání technické problémy.

Americký historik v rádiu mluvil o Putinovi. Když přišel dotaz na jeho výměnu, něco se stalo
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

„Nemám žádnou zvláštní možnost číst Putinovi v mysli, ale vždycky musíme vycházet z domácí ruské situace,“ říká Snyder a podotýká, že ruské veřejné mínění utváří především televizní zpravodajství ze zahraničí. A proto je třeba zasáhnout v Sýrii, a ukázat tak prezidenta Putina v tom nejlepším světle.

A místo toho, aby přiznal porážku na Ukrajině, je samozřejmě lepší vytáhnout do jiné bitvy a tu vyhrát. Proto angažmá v Sýrii.

„Rusko nezajímá žádný lid, ale obrana struktur autokratického režimu. Lze očekávat, že Rusové budou potírat každého, kdo se syrskému autokratickému režimu postaví,“ tvrdí Snyder a dodává, že to bude znamenat i více uprchlíků proudících do Evropy. Protože Rusko nedělá rozdíly v tom, zda proti režimu někdo bojuje zbraněmi, perem či demonstracemi.

Dalším z důvodů ruského zásahu v Sýrii může být snaha zničit Evropu. Ta je totiž pro Rusko druhým nejdůležitějším tématem hned po domácím veřejném mínění. A zároveň jeho hlavním nepřítelem, „protože ukazuje, jak můžou být země bohatší a svobodnější“.

 

A Rusko právě chce vytvořit ještě větší příliv uprchlíků do Evropy, jelikož ti posouvají evropskou politiku směrem doprava a vtloukají klíny do samotné Evropské unie.

„Neřekl bych, že se již vzdal, řekl bych, že v tuto chvíli nemá vhodné dobré zprávy, které by řekl ruskému lidu,“ tvrdí Snyder o Putinově současném přístupu k Ukrajině. „Ke zprávám potřebujete, aby se něco dělo, ale na Ukrajině se nic neděje.“

Ukrajinci nyní mají jako hlavní agendu „reformovat tu část země, kterou mají pod kontrolou“. Podle Snydera je jablkem sváru na Ukrajině Evropa. Ne Rusko, ani Amerika, ale Evropa, která rozděluje národ na dvě části. Přesto však Ukrajina nemá šanci dostat se v dohledné době do EU. Potenciál na to však má, čeká ji ale mnoho práce.

Snyder si také myslí, že zahraniční politika Ruska se samozřejmě může změnit. V současnosti se přiklání na stranu Číny a bojuje proti Evropě, za pět let to však může být úplně jinak.

Ve chvíli, kdy však Petr Dudek položil Snyderovi dotaz, zda může být ruský prezident Putin nahrazen mírovou formou, tedy jiným kandidátem ve svobodných volbách, došlo k technickým problémům a pořad puštěný ze záznamu skončil.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: spa

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

19:51 Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

Před Vánoci zněla europarlamentem poměrně šťavnatá čeština. Po Novém roce přestřelka znovu ožila na …