Událostí předchozích sedmi dnů nepochybně bylo víkendové setkání představitelů pravicových euroskeptických stran v Praze, které pořádal předseda SPD Tomio Okamura. „Konference nazvané Za Evropu suverénních národů se účastnil vedle Marine Le Penové i nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders, zástupce severoitalské separatistické Ligy Severu Lorenzo Fontana, představitel rakouské FPÖ Georg Mayer či zástupci podobně zaměřených stran z Británie, Itálie, Německa, Belgie nebo Polska. Této akci věnovala média pochopitelnou pozornost. Nikoli však akci samé, ale v mnohem větším rozměru protestům proti této konferenci, které pořádala iniciativa Za společnou Evropu bez strachu a nenávisti,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Všiml si, že navzdory předpokladům oněch organizátorů se však u hotelu Top, kde se akce konala, sešlo s bídou kolem dvou stovek lidí. „Přesto média zprávu nafukovala, jako by šlo o miliony. Přitom například na fotografiích zveřejněných Novinkami už minulou sobotu bylo zřejmé, že jde o drobné hloučky. Tyto hloučky však nešetřily plíce při vyřvávání hesel typu ‚Hanba, hanba‘, ‚Fašisti, fašisti!‘ nebo ‚Styďte se‘. K vidění byl třeba také transparent s nápisem: ‚Nacisti nemají do budoucnosti Evropy co kecat.‘ Obzvláště zdařilý důkaz demokratičnosti a mírumilovnosti Iniciativy ‚proti nenávisti‘ byl k přečtení na jednom transparentu., kde stálo doslova ‚Jebat SPD‘, a kdyby náhodou někdo neuměl česky, tak hned vedle byl nápis ‚FCK (rozuměj Fuck) SPD‘,“ upozorňuje mediální analytik.
Protestují proti strachu a nenávisti tak, že nepustí lidi domů
Jak z vyvolávaných hesel, tak z nápisů na transparentech je vidět, že se proti strachu a nenávisti dá bojovat opravdu všelijak. „Třeba také tím, jak předvedli mírumilovníci před Top Hotelem Praha, když přehradili příjezdové cesty, aby tak znemožnili příjezd účastníkům konference. Potíž je v tom, že tak znemožnili rovněž průjezd lidem, kteří prostě v okolí hotelu bydlí. To naše mírumilovníky nijak netrápilo. Jak správně uvedla Policie ČR na webu, tak ‚demonstranti udělali z místních obyvatel v určitém smyslu slova rukojmí‘. Želbohu stejná instituce, jejíž rolí prý je ‚pomáhat a chránit‘ na stejném místě dodala, že ‚to není nic protiprávního‘,“ podivuje se Petr Žantovský.
S takovou policejní interpretací počínání protestujících se ztotožnit nedokáže. „Nu vida, takže až se jakákoli skupina občanů sebere a zablokuje třeba dálnici D1, protože bojuje proti přehnanému dopravnímu provozu, který je škůdcem životního prostředí, též nepůjde o nic protiprávního? Nebo když si údajně umělecký soubor, který se pyšní exkrementem ve svém názvu – to jsou ti, co před časem ukradli prezidentskou standartu –, znemožní hlavě státu vstup do Pražského hradu s tím, že nesouhlasí s jeho politikou, to také nebude nic protiprávního? Kde jsou ti stateční a neohrožení investigativci, kteří by tyto otázky pokládali? Nějak je nevidím a neslyším,“ podotýká mediální odborník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jiří Hroník