„Prozatím existují stanoviska, která jsou stále velmi vzdálená,“ uvedl mluvčí francouzské vlády Benjamin Griveaux, podle kterého bude nalezení řešení migrační otázky na summitu v Bruselu příští týden „obtížné“. Vyjádřil přitom politování nad „pozicí bojkotu“ zemí visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko), které se ve čtvrtek v Budapešti dohodly, že nepojedou na minisummit svolaný předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem na neděli do Bruselu.
Český premiér Andrej Babiš se dnes vůči slovům mluvčího ohradil a označil je za „nešťastná“. Minisummit k migraci, kterého se podle dosavadních informací zúčastní představitelé 16 zemí EU, byl podle něj svolán nestandardně. Připomněl, že původně účast na akci zvažoval, s premiéry V4 se ale nakonec shodl, že má více nevýhod než výhod. „Nic nebojkotujeme, prostě se neúčastníme summitu, který byl svolán velice nestandardně,“ zdůraznil Babiš.
Navýšení počtu účastníků schůzky, které se podle Babiše měly původně účastnit Itálie, Německo a Rakousko, považuje český premiér za komplikaci. „Celoevropská řešení budou diskutována a přijata na Evropské radě, ne na neformálním setkání čtyři dny před ní, které organizuje Evropská komise,“ dodal Babiš.
Podle pracovního dokumentu, který má k dispozici agentura AFP, účastníci nedělní schůzky předpokládají vytvoření „účinného mechanismu solidarity“ s povinnými kvótami přerozdělování migrantů mezi členskými zeměmi Evropské unie. To země Visegrádské skupiny ostře odmítají.
Plán nedělního setkání nejspíš vznikl při setkání německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a předsedy Evropské komise Junckera v úterý. Sama kancléřka v pátek vyloučila, že by na summitu EU 28. a 29. června, na němž do značné míry závisí její politická budoucnost, mohlo být nalezeno evropské řešení problému kolem migrantů.
Přes Středozemní moře se mezitím do Evropy snaží dostat další stovky migrantů z Afriky. Se dvěma sty migrantů na palubě v mezinárodních vodách dál čeká loď Lifeline, kterou odmítly do svých přístavů vpustit Itálie i Malta. Podél španělského pobřeží bylo během dnešního odpoledne zachráněno celkem 569 migrantů. Kontejnerová loď Alexander Maersk jich z lodi u jižní Itálie zachránila dnes 113 a nyní nedaleko Sicílie čeká na další pokyny. Libyjská pobřežní stráž dnes informovala o záchraně dalších 200 migrantů, pět lidí ale ve vlnách našlo smrt.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
Nezávislost
Senátor Hraba napsal zajímavý komentář k vítězství Trupma. Tvrdí v něm, že to bude pro Evropu znamenat, že se bude muset naučit o sebe postarat sama a nespoléhat na to, že naše problémy vyřeší někdo jiný. Co si o tom myslíte vy? Nemyslíte, že to je svatá pravda, a že EU i my jsme se měli dávno snaži...
Další články z rubriky
16:09 U jména napsáno „dezinformátor“. Účet mu nezaložili. Vážné svědectví o Komerční bance
Odmítli mi založit účet. A bankovní úředník mi sdělil, že je to proto, že u rodného čísla je napsáno…
- 17:10 Toto čeká USA hned první den Trumpovy vlády. Zdroj odhalil. Bude to velké
- 14:20 Tentokrát Olga Richterová schytala nenávist od Pirátů. Ale masově
- 12:15 Zelenskyj je rukojmí. Hned dvakrát. Drulákův kolega překvapoval o Ukrajině
- 9:41 Kdyby jen máslo. Zjistilo se, co a jak zdražilo oproti říjnu 2023
- 19:01 Zemřela Marie Benešová. Návladní, ministryně i terč Milionu chvilek