Koalice si uložila za úkol sepsat zákon, který by na příště "zatnul tipec" tzv. trafikantům. Sepsání zákona dostal za úkol Babiš a legislativní radě vlády se nelíbilo, že s tím příliš nespěchal.
„Nerozumím tomu, nejdřív mi nadávali, že nechci zákon, teď mi nadávají, že jsme jeho zásady připravili. Musíme se o tom poradit v koalici,“ divil se ministr financí, když se v rámci připomínek k chystanému zákonu dočkal tvrdé kritiky. Počítá přitom s tím, že by z dozorčích rad podniků se státní účastí měli zmizet poslanci a senátoři. V tomto smyslu si to před volbami přála Rekonstrukce státu a řada poslanců přislíbila, že se o změnu zasadí, což teď kolegům připomíná i Babiš.
Z ministerstva financí ovšem také zaznívá, že nová legislativní úprava není úplně nezbytná, ale v její prospěch mluví to, že si jí žádá veřejnost.Nejen koaličním partnerům se nelíbí, že by vše podstatné leželo v rukou právě ministra financí. Právě jeho resort by totiž podle představ Babiše měl vládě navrhovat členy personálního výboru, který by následně členy dozorčích rad vybíral.
To, co je dnes, stačí
„Již jen skutečnost, že členy vládního výboru bude jmenovat vláda na návrh ministra financí a že resortní ministr není doporučením výboru vázán, ponese v sobě nesmazatelnou stopu přetrvávajícího politického vlivu,“ napsala financím Asociace samostatných odborů v rámci připomínek. Kritické názory vyjadřují i ministři průmyslu Jan Mládek (ČSSD), ministr zemědělství Marian Jurečka či vicepremiér Pavel Bělobrádek (oba KDU-ČSL).
Babišovi kritici se shodují, že stačí zůstat u stávajícího modelu vládního personálního výboru, který jev tvořen třemi osobami. Ty schvaluje vláda na návrh premiéra a dvou vicepremiérů. Výbor zsložila právě stávající koalice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp