„Západní liberální demokracie má své potíže, ale to už patří k demokracii. Je to taková loď, do které natéká voda,“ poznamenal Rupnik a pohovořil o tom, že je sisyfovskou prací ji udržet. A pohovořil také o situaci v Turecku. „Mysleli jsme si, že by země mohla přijmout demokracii, nyní vidíme, že je to diktatura,“ podotkl Rupnik.
„Po volbách, kdy v Maďarsku vyhrála Orbánova strana na základě velmi silné protimigrační kampaně, se snaží vytvořit nový model. Bude velmi zajímavé pozorovat, jak se k tomu postaví jeho partneři, kteří se dosud snažili Orbána zklidnit,“ poznamenala následně k situaci v Maďarsku politoložka Novotná.
Rupnik se poté rozhovořil o křesťanských hodnotách. „Západní Evropa je unavená, dekadentní, proto potřebujeme silné myšlenky,“ dodal Rupnik. „Obrana liberální demokracie je velmi důležitá. A i pro Českou republiku je důležité, že pokud se posouváme k té druhé verzi, tak si říct: tudy ne,“ dodala Novotná.
A řeč byla i o autoritativních režimech či o sankcích vůči Rusku. „Sankce byly zavedeny v souvislosti s anexí Krymu. To bylo poprvé od druhé světové války, kdy byly hranice násilně změněny. Evropská unie musela reagovat. Hospodářské sankce byly tím jediným řešením,“ sdělil Rupnik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef