Listopadový Ivan Hoffman: Střední třída si nevážila socialistické totality

14.11.2024 16:47 | Komentář

POHLED IVANA HOFFMANA Takzvaný socialismus i kapitalismus v Česku měli něco společného, srovnává k blížícímu se listopadovému výročí Ivan Hoffman, pamětník obou režimů. Kromě těchto politických zápasů ale existuje i reálný život, ve kterém si lidé porovnávají vlastní zkušenosti. Při pětatřicátém výročí lze podle komentátora už říci, že tím hlavním trendem je „rozevírání nůžek“ a rozpad solidarity.

Listopadový Ivan Hoffman: Střední třída si nevážila socialistické totality
Foto: Archiv Ivana Hoffmana
Popisek: Ivan Hoffman

Že každá liška chválí svůj ocas, je přirozené. Podobně je běžné, že lidé vesměs chtějí patřit k vítězné většině, být s vítězi zadobře. Proto se výročně slaví dějinné milníky, od kterých panující režimy odvozují svou legitimitu. Ten současný si právě připomněl 35. výročí revoluce, která u nás znamenala konec socialismu a začátek kapitalismu. Minulý režim předtím výročně oslavoval Vítězný únor 1948, který znamenal konec nenáviděného kapitalismu a začátek socialismu. 

Jedno mají ty dvě lišky, socialistická a kapitalistická, společného. Přestože si povinně chválí svůj ocas, nemohou si pomoci a nostalgicky se ohlížejí za tím, co slavně porazily. Za socialismu to byla skrývaná nostalgie za prvorepublikovým kapitalismem, za dnešního kapitalismu to je opoziční nostalgie za socialismem. Oficiálně lidé v každém režimu žijí v tom nejlepším možném světě. Toho, co funguje, si ale necení, berou to jako samozřejmost a jsou rozezleni z toho, co nefunguje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ivan Hoffman

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

EU

Nemyslíte, že EU zase dokazuje, jak je neschopná, když se má vyřešit nějaký problém? Bylo tomu tak u migrace, covidu, ale teď třeba i v případě války na Ukrajině. To opravdu dokáže mír vyjednat až Trump, který to navíc dělá bez součinnosti s EU? Ano, něco nám nařizovat a komplikovat tak většinou lid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Říkejte si co chcete, ale já vím své... (ročník 1941), Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepermoník , 14.11.2024 17:56:20
Z vlastních zkušeností vím, že ten, kdo na minulý režim plive, byl v podstatě lenoch, který byl nucen když ne pracovat, tak alespoň chodit pravidelně do zaměstnání. Taková byla většina disidentů (ne všichni). Oproti tomu, kdo se práci nevyhýbal a nestaral se o politiku, ani o komunisty, tak ten si mohl spokojeně žít a budovat rodinný majetek! Nikdy jsem v KSČ nebyl, ani nechodil, ani nepodporoval jejich akce a proto jsem za socialismu pro rodinu vybudoval dvojpodlažní dům pro dvě generace. Svoji prací s rodinou jsme to tehdy pořídili za 130 000 Kčs!!! Dnes to má ohodnocení bratru 30 milionů!!! A to jsme budovali čtyři - otec invalidní důchodce, matka v domácnosti, já a manželka zaměstnáni se dvěma dětmi. Bylo to také tím, že minulý režim podporoval individuální stavebníky a zaměstnavatel poskytoval různé výhody a nenávratné půjčky. A to vše bez zadlužení! Dovedete si někdo představit, že by to někdo zbudoval v dnešní době?

|  20 |  0

Další články z rubriky

„Bude to těžký.“ Okamura přímo ze štábu AfD

21:23 „Bude to těžký.“ Okamura přímo ze štábu AfD

„Pořád doufám v pozitivní posun, ale bude to těžký,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Tomio Okamura. St…