Angličané nás mají za rasisty, a pak urážejí své vlastní hráče tmavé pleti. Směju se jim, říká fotbalový bohém Švancara

18.07.2021 12:55 | Zprávy

„Hráči a mužstva z Východu jsou od UEFA dost šikanovaní. Směju se nyní Britům, jaký mají na Ostrovech guláš s tím tolik proklamovaným rasismem, vždyť i jejich fandové teď rasisticky uráželi své reprezentanty tmavé pleti za to, že nedali ve finále penalty,“ říká Petr Švancara, uznávaný fotbalový útočník, který řadu let hrál za špičkové české a slovenské kluby.

Angličané nás mají za rasisty, a pak urážejí své vlastní hráče tmavé pleti. Směju se jim, říká fotbalový bohém Švancara
Foto: Repro YouTube
Popisek: Fotbalový génius Petr Švancara

Mistrovství Evropy před několika dny skončilo, a zůstala po něm v řadě zemí jen hořká pachuť. Někteří účastníci museli cestovat k utkáním po celé Evropě a také do Asie, přičemž nalétali tisíce kilometrů, zatímco Britové odehráli většinu svých utkání doma a byli tak jasně zvýhodněni. Proč tak bývalí i současní činovníci UEFA (Unie evropských fotbalových asociací) rozhodli, je záhadou. Hrály snad zde znovu hlavní roli úplatky, jako za časů Michela Platiniho? Jen připomeňme, že naši fotbalisté museli odehrát zápas s Dánskem až v dalekém Baku.

Jak hodnotí samotní fotbalisté herní systém právě uplynulého mistrovství Evropy a také svérázné praktiky UEFA, jsme se zeptali některých zkušených hráčů, úspěšných reprezentantů z nedávné minulosti, i sportovních funkcionářů.

„Co se týká organizace zápasů, tak na tomto posledním mistrovství Evropy bylo téměř všechno špatně. Já takový herní systém nepamatuji a myslím si, že nebyl vůbec šťastný. Angličané byli nepřiměřeně zvýhodněni oproti ostatním mužstvům, to je bez debat. Těšilo mne, že naše reprezentace se s tím dobře srovnala a postoupila až do čtvrtfinále, byť musela nalétat tisíce kilometrů. Škoda, že nebyl nejlepším střelcem šampionátu vyhodnocen náš Patrik Schick, když nastřílel také nejvíce gólů. Opět dostal přednost mezinárodně více uznávaný Cristiano Ronaldo, který už má těch trofejí celou řadu,“ konstatoval například Jaroslav Netolička, bývalý reprezentační gólman slavné fotbalové generace, která získala bronz na mistrovství Evropy v Itálii nebo zlatou olympijskou medaili v Moskvě.

Proč je UEFA tvrdá jen k zemím ze střední Evropy?

Jako daleko větší problém, který ohrožuje bezpečí evropských fotbalistů, sportovních fandů, ale i obyvatel běžných měst „starého kontinentu“ při mezinárodních utkáních, se nyní jeví neurvalé chování britských chuligánů, kteří klidně zmlátí i děti fanoušků jiných mužstev, demolují stadiony a centra metropolí. Jejich agresivita má vzestupnou tendenci, a vedení UEFA zatím jen přihlíží, stejně jako britská vláda. Nejen z českých sociálních sítí, ale i ze zahraničních médií se ozývají kritické hlasy, aby tomu vedení Unie evropských fotbalových asociací udělalo přítrž. Pamětníci pak připomínají tragédii z Bruselu v roce 1985, kdy angličtí rowdies při utkání mezi Liverpoolem a Juventusem napadli italské fanoušky, přičemž se zřítila tribuna, a na stadionu pak zůstalo 39 mrtvých. Tehdejší britská vláda potom přijala vůči chuligánům tvrdá opatření. Populistu Borise Johnsona, současného britského premiéra, ale tento negativní trend jeho voličů zřejmě moc nevzrušuje.

Na druhou stranu, ale i mírné prohřešky hráčů z jiných států, zejména ze střední Evropy, UEFA velmi tvrdě trestá. Připomeňme jen postih slávistického Ondřeje Kúdely, který za neprokázanou rasistickou nadávku dostal stop před mistrovstvím Evropy na deset zápasů (čímž mu UEFA prakticky zničila kariéru, jelikož nemohl startovat ani v ME), ale Roofe z Glasgow Rangers, který zákeřným zákrokem prokopl lebku brankáři Ondřeji Kolářovi, dostal stopku pouze na čtyři utkání. Kúdela byl pak po zápase dokonce napaden pěstmi hráčem Kamarou za tiché asistence trenéra Glasgow – Stevena Gerrarda.

„Současná UEFA prezentuje rasismus naopak. K hráčům tmavší barvy pleti je daleko shovívavější při posuzování různých zákroků i strkanic než k ostatním. Roli při trestech také bohužel hraje národnost; Brit, Francouz či Němec nedostane tak přísný trest jako Čech či Polák. Co se však týká tvrdosti britských fotbalistů, tak ta je už letitá. Vzpomínám si, že při jednom přípravném utkání s nároďákem v Anglii mi Britové nemohli dát gól, a tak mne dva jejich obránci tak zpracovali v pokutovém území, že mě ze hřiště odvezli na nosítkách,“ zavzpomínal ještě medailový gólman Netolička.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…