Nesouhlasíte se zápůjčkou korunovačního kříže, nazývaného též Zlatý ostatkový kříž, na výstavu do německých Drážďan. Není to ale běžná záležitost, že se historické předměty zapůjčují na různé výstavy?
Ostatkový kříž není obraz nebo socha. Je to duchovní symbol. Karel IV. jej nechal zhotovit na ochranu národa českého. Jeden velmi moudrý muž řekl před pár dny, že mimo jiné díky ostatkovému kříži byli Češi za první a druhé světové války jediným národem, který nehoroval pro válku. Chránil nás po staletí. Přežili jsme všechny tragédie, které tento národ zažil.
Ten kříž nikdy v cizině nebyl. Je spojen s duchovní ochranou zemí Koruny české, protože v době Karla IV. jsme zabírali mnohem větší rozlohu Evropy než nyní. Království bylo obrovské. Opravdu ne. Třeba komunisté se ho báli jako čert kříže.
Lze vyčíslit hodnotu této součásti českých korunovačních klenotů?
Ta hodnota je obrovská. Troufám si říct, že jde o hodnotu stovky až dvou set hrubých domácích produktů České republiky v eurech. To by nikdo nezaplatil. Na to by nikdo neměl.
Kdo je podepsaný pod dokumentem o zápůjčce na výstavu v Drážďanech?
Hodně se kolem toho mlží. Vinu hází jeden na druhého. Kurátor výstavy Jiří Fajt žijící v Berlíně a v Praze řekl, že to nevymyslel. Hodil to na arcibiskupství a metropolitní kapitulu u svatého Víta. To řekl v rozhovoru s Robinem Čumpelíkem. Nicméně pravdou je, že Fajt s tou myšlenkou přišel. Ale pátrám dál, kdo ho postrkoval, protože je tam zajímavá skvadra sponzorů.
Ohledně dokumentu jsem se ptal mnohých. Posílám dotaz na Národní památkový ústav. Je totiž zapotřebí říct, že ostatkový kříž není v Drážďanech dostatečně chráněný. Když to řeknu nadneseně, tak trhovci v Holešovické tržnici hlídají své ovoce a zeleninu daleko lépe.
Jak je tam tedy chráněn?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský