Podle pondělního vyjádření Ministerstva obrany by měla být tento měsíc podepsána smlouva o prodeji L-159 americké firmě Draken International. Loni v listopadu tehdejší ministr obrany Vlastimil Picek oznámil, že armáda je blízko prodeji 28 nepotřebných L-159 této firmě. Společnost měla zájem o 24 provozuschopných strojů a o čtyři na náhradní díly.
Ministerstvo obrany by mělo z obchodu dostat 200 až 300 milionů
Mluvčí ministerstva Jan Pejšek v pondělí řekl, že smlouva s Američany by měla být podepsána v dubnu, koupit by měli 12 plně zprovozněných letadel a dvě ve stavu, v jakém jsou uložena, tato dvě by sloužila zřejmě na náhradní díly. O ceně kontraktu s Drakenem Pejšek spekulovat nechtěl, podle informací ČTK by z něj ale Ministerstvo obrany mohlo získat zhruba 200 až 300 milionů korun. Až bude uzavřen tento obchod, může se podle mluvčího s Drakenem jednat o opci na případný nákup dalších L-159.
Podle Pejška platí, že z 36 zakonzervovaných letadel je 26 ve stavu, který umožňuje dodat je eventuálnímu kupci relativně rychle. „Ty ostatní, tam už je to s otazníkem, kolik by to stálo (uvést je do odpovídajícího stavu)," dodal mluvčí.
Celková hodnota obchodu s Irákem se nejspíš pohybuje kolem čtyř miliard korun
Zájem o koupi nových bitevníků české výroby projevil Irák v roce 2012. Tehdy mělo jít o 28 letadel zhruba za 19,2 miliardy korun. Nakonec se však Irák rozhodl pro korejské stroje. Server iHNed.cz ale v březnu napsal, že korejská firma není schopna dodržet datum dodávky, proto se Bagdád opět obrátil na Prahu.
Lidovky.cz dnes uvedly, že celková hodnota nynějšího obchodu je 200 milionů dolarů, tedy zhruba čtyři miliardy korun. Zatím podle webu není jasné, kolik peněz na obchodu vydělá Ministerstvo obrany. Podle mluvčího Pejška zatím ministerstvo oficiálně neobdrželo informaci o tom, že Aero podepsalo s Iráčany smlouvu. Tiskový odbor tak nemá ani přesný údaj, kolik letounů chtějí koupit.
Armáda má 36 zakonzervovaných bitevníků, 26 z nich je v takovém stavu, že je možné je relativně rychle prodat. Zbylých deset by před prodejem potřebovalo větší technickou péči, řekl Pejšek. Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý dnes ČTK řekl, že Iráčané potřebují bitevníky jako cvičné stroje pro piloty, kteří budou později létat na amerických stíhačkách F-16.
Vojenské letectvo má 72 bitevníků, za které zaplatilo 51 miliard korun. Piloti ale potřebují jen zhruba třetinu z nich. Zakonzervováno je výše zmíněných 36 strojů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe, čtk