Asi nás zahřejí Pekarová s Lipavským, žasne Foldyna. Odmítnout plyn z Ruska? Politici se přou. Klíčové Německo

23.02.2022 19:59 | Kauza

ANKETA Státy Evropské unie se po jednání ministrů zahraničí jednomyslně shodly na přijetí sankcí proti Rusku. Mají Rusko bolet. Jak však budou bolet obyvatele zemí, které je zavádějí? Například Německo oznámilo, že nezprovozní plynovod Nord Stream 2. Ve vzduchu se vznáší jednoduchá, ale dost zásadní otázka. Obešla by se Česká republika bez ruského plynu? ParlamentníListy.cz ji položily českým politikům.

Asi nás zahřejí Pekarová s Lipavským, žasne Foldyna. Odmítnout plyn z Ruska? Politici se přou. Klíčové Německo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventily, ilustrační foto

„Veškerý plyn, který se v Česku přes různé kanály prodává, je ruský. Kromě Moravských naftových dolů a bioplynky, ale to je zanedbatelné. Takže my se nemůžeme obejít bez ruského plynu. To je vyloučeno,“ vysvětlil bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. „Skoro nemožné, přesto nás to zřejmě čeká,“ obával se Lubomír Zaorálek (ČSSD), bývalý ministr zahraničí a kultury. „Nemůže. Bylo by to trojnásobně přinejmenším dražší, ekologicky i logisticky složitější,“ sdělil Jan Kavan, bývalý ministr zahraničí a předseda Valného shromáždění OSN. „Česká republika ani celá Evropská unie se nemůže obejít bez ruského plynu,“ je přesvědčen Milan Urban (ČSSD), bývalý ministr průmyslu a obchodu. „Možná ano, ale určitě za vysokou cenu,“ uvedl Vlastimil Tlustý, bývalý ministr financí za ODS.

Nejen Česká republika, ale i celá Evropská unie se neobejde bez ruského plynu

„Nejen Česká republika, ale i celá Evropská unie se neobejde bez ruského plynu. Ovšem ani Rusko se neobejde bez dodávek plynu do Evropské unie, které tvoří značnou část jeho příjmů. Proto zde neočekávám krizi,“ uvedl poměrně optimisticky europoslanec Jan Zahradil (ODS). „Ano, může. Už nyní se dojednává strategie na příští rok a bez ruského plynu a ropy se zřejmě obejde celá Evropa,“ myslel si naopak europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

„Jsme napojeni na evropskou síť. Ruská federace údajně dodává již dnes bez Nord Streamu 40 % plynu. Plynovody z Norska jsou vytíženy na 100 % a norské politické strany se předhánějí ve ‚slibech‘, kdo dřív přestane těžit plyn v zájmu ‚dekarbonizace‘ Evropy. Katar se vyjádřil, že se mu více vyplatí vyvážet plyn do Indie a nemá volnou kapacitu. Zbývá drahý a přírodu degradující americký břidličný plyn, který ani za svoji vysokou cenu není dostupný hned a v dostatečném objemu. Slabomyslný Green Deal počítá s likvidací dalších energetických zdrojů, uhlí a nafta rychleji, jádro pomaleji. Větrné a fotovoltaické elektrárny nestačí pokrýt potřeby ani v dlouhodobé perspektivě. Celý ten tanec se koná, aby Evropa byla odpojena od zdrojů Ruska a obchodních příležitostí v Rusku a Číně a byla zcela závislá na USA. Kdo nemá dost peněz, zmrzne ve tmě,“ uvedl europoslanec Ivan David (SPD).

„Do dubna to bude ještě nepříjemné. Ale pokud se Evropa bude připravovat v létě na zimu bez evropského plynu, tak se dokáže zásobit z jiných zdrojů. Úkolem následujících dvou desetiletí je zbavit se závislosti na fosilním plynu úplně,“ domníval se europoslanec Mikuláš Peksa (Pirátská strana). „Může, pokud bude problém řešen celkově na úrovni Evropské unie,“ sdělil europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).

Dodávky plynu navzdory západním sankcím budou pokračovat

„Dlouhodobě ano, krátkodobě, podobně jako třeba Německo nebo další evropské státy, které pokrývají 40 až 50 procent své spotřeby, ne. Nepředpokládám však, že dodávky plynu z Ruska budou úplně přerušeny. Rusko potřebuje devizy z prodeje plynu a dalších surovin, takže dodávky plynu navzdory západním sankcím budou pokračovat. S přibývajícími roky a přibývajícím podílem obnovitelných zdrojů bude závislost Evropy na ruském plynu rapidně klesat,“ vysvětlil Libor Rouček (ČSSD), bývalý místopředseda Evropského parlamentu. „Myslím, že pár měsíců bychom měli zvládnout, ale v dlouhodobém horizontu na to náš energetický mix a hlavně peněženky ještě nejsou připravené,“ konstatoval senátor za obvod Zlín Patrik Kunčar (KDU-ČSL).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dojde ocel? Temný scénář pro průmysl v Evropě. Pokud padne Pokrovsk, bude zle

11:15 Dojde ocel? Temný scénář pro průmysl v Evropě. Pokud padne Pokrovsk, bude zle

Polský vojenský analytik Konrad Muzyka zhodnotil boje u ukrajinského města Pokrovsk. Přičemž v Pokro…