Turecko v rámci stále napjatějších vztahů s Unií v poslední době vyhrožuje, že přestane dohodu respektovat, pokud Brusel nezruší vízovou povinnost pro turecké občany cestující do EU. Unie se znepokojením sleduje poslední politický vývoj v Turecku, kde po nezdařeném údajném puči posiluje prezident Recep Tayyip Erdogan svou osobní moc a stále tvrději pronásleduje svoje oponenty, a zrušení víz zatím odmítá.
Ministr Muzalas zároveň informoval, že úřady v současnosti evidují v zemi kolem 54 000 běženců, ale odhadují, že jich je na řeckém území zhruba o 6 000 víc. Stále jich je kolem 11 000 v registračních střediscích na ostrovech ve východoegejském moři, kam se napřed dostali při opouštění Turecka.
Athény plánují, že do Vánoc by mohly mít zajištěny veškeré ubytovací kapacity pro běžence a migranty, kteří se nyní v Řecku nacházejí. Opětovný nárůst počtu nově příchozích by jim udělal čáru přes rozpočet. Úřady v posledních dnech už zaznamenaly varovné signály zvýšeného přílivu osob na 300 denně.
Muzalas také informoval, že přes 7 700 přistěhovalců již prošlo procedurou splňující podmínky pro přestěhování do jiných zemí EU na základě kvót dohodnutých loni. Česko, Slovensko a Maďarsko s tímto systémem ale nesouhlasí. Řada dalších zemí Unie sice kvóty odsouhlasila, v praxi ale nijak nepostoupila v tom, aby uprchlíky začala hromadně přijímat.
Do Evropy se loni přes Řecko dostal přes milion běženců a přistěhovalců. Většina jich přes balkánské státy zamířila do Německa. Z rakouské iniciativy byly hranice na Balkáně počátkem roku postupně uzavřeny. Pak byla sjednána dohoda EU s Tureckem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp