Až dojdou lidem našetřené peníze. Filozof Cílek čeká sociální výbuch a pak...

01.11.2022 20:52 | Zprávy

Geologa a filozofa Václava Cílka děsí, jak vláda Petra Fialy (ODS) neřeší dramatické zvýšení cen elektřiny. Žije podle něj ve světě „odtrženém od reality“. „Je to bláznivá a kriminální situace, protože jednak ochuzuje lidi, jednak ničí český průmysl,“ říká. V rozhovoru pro Rádio Universum varuje, že ta největší krize teprve začne.

Až dojdou lidem našetřené peníze. Filozof Cílek čeká sociální výbuch a pak...
Foto: Repro Youtube
Popisek: Geolog a filozof Václav Cílek

Podle Cílka jsme teprve na začátku energetické krize, protože topná sezóna teprve začíná. „Řada lidí má ještě stále našetřené nějaké peníze, aby překonala vysoké ceny plynu a elektřiny. Ale jak to bude za tři měsíce? Nebo za půl roku, kdy budou lidem docházet peníze?

Ta krize teprve začne. Zatím se to moc neprojevuje. Já nevím, pokles obchodních tržeb o sedm procent, nebo někdo to má o deset procent, ale zatím je peněz ve společnosti relativně dost. Ale postupně začnou docházet a začne být víc úzkosti, víc strachu, víc obav, víc samozásobitelství,“ upozorňuje.

Celé dění vnímá spíše jako něco, co zkrátka muselo přijít. „Ze studia antické literatury vyplývá jeden motiv, který se mi neustále vrací a který je tam několikrát zdůrazňován, a to, že lidé nedokážou žít dlouhou dobu v blahobytu a že je to korekce našeho chování,“ míní.

Zároveň současnou dobu vidí i jako čas, v němž se rozhoduje o budoucím duchovním směřování. „Myslím, že to doopravdy začíná definicí smyslu života, a to je definice osobní. Zároveň jsme na tom materiálně tak, že i když by bylo o dost hůř, tak se dostaneme, dejme tomu, na úroveň roku 1960, z daleka tam ještě nejsme. A to byla doba, kdy mnoho lidí dokázalo žít pěkné životy,“ podotýká filozof.

Cesta ke skromné spokojenosti tak povede přes sociální výbuch: „Takže z tohoto pohledu já z toho nemám tak hrozně velký strach, ale vím, že tato cesta k této skromné spokojenosti povede pravděpodobně přes sociální výbuch,“ predikuje Cílek.

Součástí psychologické resilience je podle něj hlavně schopnost vidět hezké věci. Nyní jsme v progresivním růstovém stadiu, kdy se vytváří nový typ společnosti. A ne každá generace má štěstí být u velkého mentálního, civilizačního zlomu, dodává k transformaci společnosti filozof, podle něhož jsme ve fázi rozbíjení společenského tmelu. Jak se však zhoršují podmínky, tak se lidé dávají dohromady.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

20:59 Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

POHLED IVANA HOFFMANA Ukázalo se, že progresivně liberální Amerika není většinová, ale pouze hlasitá…