„Paní ministryně financí byla zmocněna rozhodnout o snížení DPH na energie na měsíce listopad a prosinec. To je v režii naší vlády a na příští rok máme návrh, který ale musí schválit nová Sněmovna, kde my samozřejmě budeme v menšinové pozici a uvidíme, jestli koalice SPOLU na to bude mít stejný názor,“ spustil Babiš s tím, že Marian Jurečka (KDU-ČSL) s touto cestou souhlasí, zatímco budoucí premiér Petr Fiala (ODS) má vlastní návrh spjatý se sociálními dávkami.
„Ale to je nesmysl, protože to se týká jen některých domácností, které by navíc mohly přijít o nějaké dávky,“ zhodnotil Fialův plán Babiš. „Argumenty o tom, že je to v rozporu s evropským právem, tak zítra je Evropská rada, já tam určitě vystoupím, už o tom vedeme debaty a my ta opatření prostě musíme udělat,“ hromoval Babiš, že to v Bruselu určitě prosadí.
„Musíme si ale ohlídat, aby ty peníze dostali zpět lidé, občané, spotřebitelé, a ne firmy. Na ty se to jako plátce DPH vztahovat nebude. Musíme si pohlídat ERÚ, aby ta sleva neskončila u těch distributorů, ale aby to dostali lidé,“ dodal Babiš.
Na vládě prý byla i debata o zastropování cen elektřiny, což by ale mohlo být protizákonné. „Já se na to určitě ještě zeptám na Evropské radě, ale jsou debaty, že by to bylo omezování svobody podnikání. Budeme to intenzivně řešit,“ slíbil Babiš.
„Byl také bod o podpoře domácností, kdy jsme se dohodli, že všem domácnostem se spotřebou do 3 MWh zaplatíme položku obnovitelných zdrojů. Nám se podařilo zdanit ty solární barony, takže ty peníze určitě použijeme a bude tam ještě nějaký další zdroj peněz,“ řekl Babiš.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) poté představila státní rozpočet na příští rok s malými změnami. „Vláda dnes opětovně schválila návrh zákona o státním rozpočtu, museli jsme tak učinit, aby mohl být zaslán do Sněmovny a mohl být zahájen legislativní proces. Byla v něm pouze marginální změna, kdy byly vyňaty příjmy 2,5 miliardy z digitální daně, protože to Sněmovna nestihla projednat. Na výsledný deficit to ale nebude mít vliv, protože počítáme s vyšším výběrem pojistného na sociální zabezpečení. Deficit tedy zůstává na 376 miliardách korun,“ vysvětlila Schillerová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.