Babiš tvrdí, že chce bohaté Česko? A kdo by pak jedl ty jeho masné výrobky bez obsahu masa, ptá se Pirát Šmída

06.09.2018 18:07 | Zprávy

ROZHOVOR „Současná vláda Andreje Babiše a sociálních demokratů si rychle spočítala, že na hlasech důchodců se dají vyhrát volby, a tak rozhazují na nesmyslné slevy na jízdné, a fakticky tak budoucnost projídají,“ konstatuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz člen republikového výboru Pirátů a zastupitel Majetína Martin Šmída. „Taky si nedělám iluze, že Babišova angažovanost v politice je vedena výhradně jeho ekonomickými zájmy a on nepotřebuje výzkumná centra informačních technologií a podobně. On chce levné lidi do drůbežáren a pekáren. Babiš tvrdí, že chce bohaté Česko, ale je to zase jen marketing. Kdyby tu ty lidi opravdu nechal zbohatnout, kdo by pak jedl ty jeho masné výrobky bez obsahu masa?“ ptá se. 

Babiš tvrdí, že chce bohaté Česko? A kdo by pak jedl ty jeho masné výrobky bez obsahu masa, ptá se Pirát Šmída
Foto: Hans Štembera
Popisek: Start kampaně Hnutí ANO k letošním komunálním a senátním volbám. Zúčastnil se předseda ANO a premiér Andrej Babiš, lídr kandidátky v Praze Petr Stuchlík, primátor a lídr kandidátky v Brně Petr Vokřál a primátor a lídr kandidátky v Ostravě Tomáš Macura

Podle srpnového průzkumu společnosti Kantar TNS se Piráti s patnácti procenty ocitli na krásné stříbrné pozici za dominujícím hnutím ANO. V kategorii nejmladších voličů a v Praze Piráti dokonce ANO porážejí, což je věc už dlouho nevídaná a neslýchaná. Průzkum je sice směřovaný k volbám sněmovním, ale je to jistě příjemná zpráva i k blížícím se komunálkám. Čím si vysvětlujete váš úspěch? Politolog Kubáček tvrdí, že je to mimo jiné tím, že zdviháte témata, která jiní trochu opomíjejí a která zajímají hlavně mladé. Je to tak?

Výsledky Pirátské strany mě samozřejmě těší a potvrzují stoupající trend. Přikládám to především tomu, že lidé vidí naši skutečnou práci a slyší naše skutečné názory, a zbavují se tak předsudků, které měli třeba dřív. Na vlastní oči vidí, že nejsme jenom nějaká partička nerdů a ajťáků, ale skutečná nová generace politiků, která se na politiku nedívá jako na pašalíky a získání vlivu a peněz pro svoje kmotry, ale jako zastupování nějakého názorového proudu, tedy svých voličů. Ještě vyšší čísla u zmiňovaných segmentů si vysvětluji různě: Například vysoká čísla v Praze jsou zřejmě odpověď na vynikající opoziční práci za poslední čtyři roky. Piráti se nebáli a od prvního okamžiku upozorňovali na různé černoty, které se v Praze děly, počínaje snahou o promlčení Opencard nebo trafiky Radmily Kleslové a konče třeba poslední kauzou, kdy Piráti odhalili, jak si představitelé TOP 09 levně prodávali městské byty. Úspěch u mladých si zase vysvětluji tím, že mají pocit, že jim rozumíme. A troufám si říct, že to je pocit pravdivý. Piráti žijí ve stejném světě, v jakém žijí dnešní mladí, a tím myslím mladí do 40 let. Používáme a chceme používat moderní technologie, přemýšlíme, jak si usnadnit život. A pak jsme taky převzali některá sociální témata, jako je bydlení, což je problematika, kterou řeší právě lidé, kteří se stěhují od rodičů, mají svá první zaměstnání nebo chtějí zakládat rodinu, to se samozřejmě týká hlavně mladých.

Nehrozí, že teď usnete na vavřínech? Přece jen mladí k volbám chodí nejméně ze všech věkových kategorií a Praha je od Majetína daleko...

Piráty ta práce vyloženě baví. Vždyť o tom jsme celou dobu snili. A i dnes jsou Piráti jediní, kteří pracují daleko nad rámec svých povinností, a když půjdete kolem Sněmovny v pátek večer, pirátská okna budou pravděpodobně jediná, kde se bude svítit – a tedy pracovat. Takže usnutí na vavřínech jistě nehrozí. To, že mladí lidé málo chodí k volbám, s tím nijak nesouvisí. A přiznávám, že situace na moravském venkově je diametrálně odlišná od situace v Praze. O to větší je to však pro nás, Moraváky a vesničany, výzva. Sám jsem zvědav, jaké uděláme výsledky.

Začal školní rok a prezident Zeman se vydal za prvňáčky, což vzbudilo protestní reakce u některých rodičů. Může si za takovéto reakce Zeman sám třeba řečmi o blbounovi nejapném a podobně? Na premiéra Babiše se zase pískalo při pietním aktu k 21. srpnu. Je vhodné takto reagovat při takovéto akci? Máme si zvykat na to, že při jakékoliv významné ceremonii – například v říjnu při oslavách stého výročí vzniku Československa – budou pískot, demonstrace, přestřelky politiků...? A komu to prospěje?

Já pořád myslím, že by se k sobě měli lidi chovat slušně. Dokonce i ta demonstrace před rozhlasem 21. srpna mi přišla lehce přestřelená a stejně tak pokřikování na prezidenta před prvňáčky. Na druhou stranu si za to Babiš i Zeman můžou tak trochu sami. Slova o vyhubení novinářů jsou těžce za hranou morálky a etiky. A myslím, že třeba na Slovensku se tomuto bonmotu jistě nesmáli. Znovu opakuju, lidi by se měli chovat slušně, ale politici by měli jít příkladem, a to jistě nejdou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Lenka Knechtová byl položen dotaz

bydlení

Vámi kritizovaná digitalizace stavebního řízení je podle mě zanedbatelný problém v porovnání s tím, že má ČR problém s nedostatkem bydlení, které, když už je, tak je pro většinu smrtelníků nedostupné. A upřímně nemám dojem, že když jste byli ve vládě, že jste problém nějak řešili. Můj dotaz tak zní,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přijede ministr a vysvětlí vám boj za klima. Dáte za to miliony Kč

12:00 Přijede ministr a vysvětlí vám boj za klima. Dáte za to miliony Kč

Prosazovat bezemisní budoucnost, vysvětlovat lidem napříč Českem dopady změn klimatu či „proč se Čes…