Hned v úvodu pořadu bývalá komentátorka Lidových novin řekla, proč dala výpověď. „Já jsem se rozhodla ještě ten den, kdy oznámil náš původní německý vydavatel, že novým majitelem je společnost Agrofert. Já jsem dlouhé roky pracovala hlavně jako ekonomická redaktorka, vedla jsem ekonomickou rubriku Mladé fronty, byla jsem u toho, když se popisovaly způsoby podnikání Andreje Babiše v těch letech 2001, 2002, věci kolem privatizace Unipetrolu. Takže když jsem znala, jakým stylem podniká Andrej Babiš, a když jsem viděla ten obrovský konflikt zájmů, do kterého se potenciálně dostáváme, tak jsem se rozhodla, že toto je pro mě nepřijatelné,“ řekla v úterý divákům České televize Zlámalová.
Babiš koupil noviny jako vlivový nástroj
„Jenom aby diváci tomu rozuměli: Tam nebylo žádné ovlivňování ze strany Andreje Babiše, akorát prostě tohle rozložení bylo pro mě nepřijatelné. Já jsem vždycky pracovala v denících, které patřily čistě vydavatelským domům, a to dávalo velkou svobodu té práci. Já si nedokážu představit, že budu pracovat pro někoho, kdo je zároveň ministr financí, je předsedou druhé nejsilnější politické strany, majitelem asi čtvrté, nebo kolikátý je Agrofert, největší firmy a zároveň majitelem vydavatelství. Navíc je potřeba říct ještě jednu věc,“ pokračovala Zlámalová. „Z těch vydavatelských domů přestaly být finančně dobré investice. Ti západní vlastníci se stáhli mimo jiné proto, že ty firmy přestaly vydělávat. Čili když si někdo v takovéto situaci, kdy zároveň vstupuje do politiky, pořídí vydavatelský dům, přemýšlíte, jaký má záměr s tím vydavatelským domem. Protože v tuto chvíli není úplně snadné v tištěných médiích vydělávat takové peníze, na jaké byli vydavatelé zvyklí, řekněme ještě před finanční krizí roku 2008,“ upozornila.
„Jsem přesvědčena, že Andrej Babiš si koupil ty noviny jako vlivový nástroj, že je to součást jeho investice do politiky. Takže cena, za kterou si to vydavatelství, a dnes i třeba Rádio Impuls, které je nejposlouchanější stanicí v České republice, koupil, má jiné než ekonomické důvody. Když vidíte, jakým způsobem on si ta média vybírá… A to nemá nic společného s tím, jak třeba dával dohromady svoje mediální impérium Silvio Berlusconi,“ vysvětlila Zlámalová.
Rozdíl mezi Babišem a Berlusconim
Podle ní měl Silvio Berlusconi zábavné televize, které vydělávaly obrovské peníze na seriálech. „Byly to komerční televize. Andrej Babiš si velmi cíleně kupuje politicky vlivná média. To jsou média, která mají v tom svém segmentu výrazný vliv na utváření veřejného mínění. Mladá fronta byla lídrem v investigativní novinařině. A tam není tolik důležité, co ty noviny píší, ale hlavně, co ty noviny nepíší. Třeba Andrej Babiš ani v jednom z těch deníků, které patří do toho jeho impéria, tak nebyl podroben tak hluboké recenzi, kritické recenzi, jakou by si zasloužil. To není tak, že on by tam volal nebo cokoliv ovlivňoval, on se samozřejmě drží velmi zpátky a také ví, že to nepotřebuje. Já si myslím, že minimálně podvědomě tam dochází k celkem hluboké autocenzuře, se kterou se samozřejmě ti novináři velmi těžko vnitřně vyrovnávají a ta debata o tom je mnohem jemnější a sofistikovanější než nějaké prvoplánové ovlivňování, že by vám někdo zavolal a řekl: Nepište o tom, jakým způsobem Agrofert kumuloval bohatství, nepište o tom, jaké konflikty zájmů hrozí,“ podotkla s tím, že v denících tedy budou vycházet rádoby kritické texty. „Ale bude to v takových těch místech, kde to vlastně Andreje Babiše nezraňuje,“ dodala Zlámalová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka