Jak se pozná „politicky nekorektní člověk“? Podle Honzejka především tím, že je přesvědčen o své pravdě, kterou si nechce nechat vzít, a to ani v diskusích. Věří totiž, že odhalil správnou metodu na odhalování pravdy, a této metody se hodlá držet takřka do roztrhání těla. Věří, že odhalí pravdu tím, když ji správně pojmenuje. Podle Honzejka je takový „politicky nekorektní občan“ jednoznačně přesvědčen, že válečný uprchlík není válečný uprchlík, nýbrž muslimský terorista. Nebo že nepřizpůsobivý není ve skutečnosti nepřizpůsobivý, ale cikán.
„S možnými hrůzostrašnými důsledky takových pojmenování, které byly mnohokrát popsány ve studiích zabývajících se důsledky dehumanizace, si politicky nekorektní člověk starosti samozřejmě nedělá. Nekorektní rovná se pro něj automaticky pravdivé. On za tuhle ‚pravdu‘ ani skrze ni nakonec bit nebude, tak co by si dělal starosti, že ano. My ostatní bychom si ale možná starosti dělat měli. Když se před pár desítkami let politicky korektní výraz ‚rolník‘ změnil na politicky nekorektní termín ‚kulak‘ ... bylo zle. Hodně zle. Obecně vzato, když někdo volá po změně terminologie, zpravidla nechce realitu jen poznávat, chce ji spíš měnit podle svého, přičemž cílem bývá většinou získání moci. Takže pozor na to,“ apeluje na čtenáře Honzejk.
Autor však odhaluje ještě jeden typický rys politicky nekorektních lidí. Velmi se zlobí, když kdokoli jiný označuje je samé politicky nekorektními termíny. Když označíte politicky nekorektní občany za populisty, hned je oheň na střeše. To je přece nepřijatelná zkratka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp