Mezi zásadní pasáže reformního balíčku patří například zrušení sociálního příplatku. Výše nemocenské by měla zůstat na 60 procentech denního platu, které zaměstnavatel bude muset vyplácet po dobu tří týdnů. Státní příjmy by také mělo zásadně navýšit zachování sazby pojistného na sociální zabezpečení pro zaměstnavatele na 25 procent místo předchozích 24,1 procenta.
Sledujeme téma Sociální reforma
Na péči o postižené už jen 800 korun
Peníze by mělo ušetřit i ponechání náhradového poměru nemocenského pojištění na 60 procentech denního vyměřovacího základu nebo státní proplácení nemocenské až od 22. dne místo od 15., jak určovala dřívější praxe.
Balík také výrazně snižuje příspěvek na péči z 2000 korun na 800 korun měsíčně. Mění se také výměra výplaty rodičovského příspěvku ve tříleté a čtyřleté variantě. Porodné nově dostanou pouze rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima, a to jen na prvorozené dítě.
Reformy také zapovězují výplatu sociální dávky lidem, kteří jsou zaregistrovaní na úřadu práce a současně pracují. Lidé, kteří ze zaměstnání odejdou na vlastní žádost, dostanou nižší státní podporu.
O osudu zákona se definitivně rozhodne až ve třetím čtení, které by se podle návrhu poslance Jana Vidíma (ODS) mělo uskutečnit do dvou dnů.
Čtěte také:
K9 se dohodla. Sociální reformu podpoří i Véčka
Využívání sociální karty bude dobrovolné, shodli se poslanci
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: qot