Balkánské zápisky: Srbskou politiku určuje fotbal. Spojitost fotbalových ultras a politiky

23.03.2021 16:18 | Zprávy

Deník New York Times analyzuje nedávná zatýkání srbských zločineckých gangů a s nimi spojených kádrů ultras z bělehradského fotbalového týmu Partizan. V článku se uvádí: „Z násilí srbských fanoušků, zejména bělehradských týmů, se stala mocná síla ulice, a to i v bouřlivých revolučních okamžicích země.“

Balkánské zápisky: Srbskou politiku určuje fotbal. Spojitost fotbalových ultras a politiky
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Předseda fotbalového syndikátu Mirko Poledica

Toto konstatování vede autora článku k pátrání po skutečném důvodu velkého tahu proti mafiánům a jejich šéfovi Veljku Belivuku, který byl také vůdcem ultras fotbalového klubu Partizan Bělehrad. Belivuk, jak píší také balkánská média, měl mít úzké vazby na některé politiky a zejména na ministerstvo vnitra, kde vznikla paralelní struktura mimo jiné odposlouchávající prezidenta Aleksandra Vučiće a jeho rodinu.
 
Vlivný americký deník píše o tom, že již za vlády prezidenta Slobodana Miloševiće se stali fotbaloví ultras partnery politické moci. Autor článku Andrew Higgins uvádí, že během války v bývalé Jugoslávii se ultras bělehradských klubů Partizanu a Crvene Zvezdy „staly součástí paravojenských skupiny financovaných vládou, které se podílely po rozpadu Jugoslávie na vyvolávání nepokojů v Bosně a Hercegovině a Kosovu.“ Autor svá tvrzení opírá o výpověď předsedy fotbalové syndikátu „Nezávislí“ Mirko Poledici, který říká: „Naši fotbaloví chuligáni jsou kontrolováni státem a dělají to, co jim stát nařídí.“ Podle něj jsou ultras hrozivou silou, jejíž kontrola se stala prioritou každé vlády, která se chtěla vyhnout problémům a zůstat u moci.
 
Jejich sílu New York Times dokládá tím, že se v roce 2000 bělehradští fotbaloví ultras postavili do čela útoku studentů a dalších demonstrantů na budovu parlamentu, což vedlo k pádu režimu Slobodana Miloševiće. 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Listopadový Ivan Hoffman: Střední třída si nevážila socialistické totality

16:47 Listopadový Ivan Hoffman: Střední třída si nevážila socialistické totality

POHLED IVANA HOFFMANA Takzvaný socialismus i kapitalismus v Česku měli něco společného, srovnává k b…