Balkánské zápisky: Srbskou politiku určuje fotbal. Spojitost fotbalových ultras a politiky

23.03.2021 16:18 | Zprávy

Deník New York Times analyzuje nedávná zatýkání srbských zločineckých gangů a s nimi spojených kádrů ultras z bělehradského fotbalového týmu Partizan. V článku se uvádí: „Z násilí srbských fanoušků, zejména bělehradských týmů, se stala mocná síla ulice, a to i v bouřlivých revolučních okamžicích země.“

Balkánské zápisky: Srbskou politiku určuje fotbal. Spojitost fotbalových ultras a politiky
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Předseda fotbalového syndikátu Mirko Poledica

Toto konstatování vede autora článku k pátrání po skutečném důvodu velkého tahu proti mafiánům a jejich šéfovi Veljku Belivuku, který byl také vůdcem ultras fotbalového klubu Partizan Bělehrad. Belivuk, jak píší také balkánská média, měl mít úzké vazby na některé politiky a zejména na ministerstvo vnitra, kde vznikla paralelní struktura mimo jiné odposlouchávající prezidenta Aleksandra Vučiće a jeho rodinu.
 
Vlivný americký deník píše o tom, že již za vlády prezidenta Slobodana Miloševiće se stali fotbaloví ultras partnery politické moci. Autor článku Andrew Higgins uvádí, že během války v bývalé Jugoslávii se ultras bělehradských klubů Partizanu a Crvene Zvezdy „staly součástí paravojenských skupiny financovaných vládou, které se podílely po rozpadu Jugoslávie na vyvolávání nepokojů v Bosně a Hercegovině a Kosovu.“ Autor svá tvrzení opírá o výpověď předsedy fotbalové syndikátu „Nezávislí“ Mirko Poledici, který říká: „Naši fotbaloví chuligáni jsou kontrolováni státem a dělají to, co jim stát nařídí.“ Podle něj jsou ultras hrozivou silou, jejíž kontrola se stala prioritou každé vlády, která se chtěla vyhnout problémům a zůstat u moci.
 
Jejich sílu New York Times dokládá tím, že se v roce 2000 bělehradští fotbaloví ultras postavili do čela útoku studentů a dalších demonstrantů na budovu parlamentu, což vedlo k pádu režimu Slobodana Miloševiće. 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…