„Nejsme v úplně obvyklé době, čelíme poměrně vysoké inflaci. V této chvíli tedy většina bankovní rady dospěla k názoru, že není důvod, aby ekonomiku ještě více stimulovala výrazně uvolněnou měnovou politikou. Pokud chce centrální banka dělat politiku, která má brzdit případné inflační tlaky, tak musí tu politiku přizpůsobit situaci,“ uvedl Benda, proč bylo třeba nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997.
Inflace se v září přiblížila k pětiprocentní hranici. „Z našeho pohledu se proto jevilo správné dostat se rychleji na úroveň, která by mohla být odpovídající,“ uvedl s tím, že bankovní rada je v případě potřeby připravena pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. „Je třeba říct, že ještě v té odpovídající úrovni nejsme, růst úrokových sazeb není zřejmě poslední a bude pokračovat v závislosti na ekonomickém vývoji,“ doplnil.
Předseda vlády Andrej Babiš zvýšení úrokové sazby o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta dnes odsoudil. Je to podle něj naprosto nesmyslný a nepochopitelný krok. Upozornil, že v zahraničí nejsou sazby zdaleka tak vysoké. ČNB tím prý zdražování nezabrání. Je zvědavý, jak tímto krokem chtějí bankéři ovlivnit ceny energií.
„Já myslím, že nikdo nečeká, že jsme takoví hlupáci, že bychom očekávali, že zvýšením úrokových sazeb zítra vstaneme a ceny energií budou tam, kde byly, skutečně tak hloupí nejsme! Víme, že to jde mimo nás,“ reagoval na kritické výroky předsedy vlády.
My jsme zodpovědní za měnovou politiku zde v České republice. „To znamená, že nezodpovídáme a nemůžeme se vymlouvat na to, že někdo dělá svou politiku jinak, ať už dobře, nebo špatně. Faktory, které cenový tlak způsobují, jsou víceméně globální,“ podotkl.
„Už před covidem jsme byli svědky poměrně přehřátého trhu práce, byla extrémně nízká nezaměstnanost, která dlouhodobě při uvolněných politikách fiskální a měnové tlačí na růsty cen a mezd, které pak neodpovídají dlouhodobě udržitelnému konkurenčnímu prostředí,“ upozornil člen bankovní rady ČNB.
Zahraniční vlivy pro vyšší inflaci podle Bendy mohou relativně brzy odeznít, až se zásobíme plynem a kontejnery budou tam, kde mají být. „Předpokládáme, že se do určité doby situace stabilizuje. Tyto inflační tlaky mohou zmizet, nebude to ale asi tak rychlé. Na rozdíl od eurozóny my jsme byli v jiné situaci, co se týká domácí české ekonomiky,“ hájil zvýšení úrokové sazby.
Čtvrteční krok ČNB má prý za cíl navrátit inflaci do blízkosti dvouprocentního cíle za zhruba 12 až 18 měsíců. Měl by také podpořit ukotvenost inflačních očekávání firem a domácností.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.