Obžaloba tvrdí, že Martin Barták se ze své tehdejší pozice prvního náměstka ministryně obrany snažil ovlivňovat průběh zakázky při dodávce několika stovek terénních aut Tatra. V únoru 2008 se prý při služební návštěvě USA dopustil trestného činu přijímání úplatku, když po Williamu Cabanissovi na střelnici v Centreville neúspěšně požadoval pět milionů dolarů (přes 80 milionů Kč). Barták odmítá, že by na setkání v USA korupční nabídku učinil.
Duncan Sellars před soudem uvedl, že Cabanissovi na setkání v USA dělal doprovod. Bývalý velvyslanec tam mluvil například s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem a dalšími členy delegace, mezi kterými byl i Barták. Při jejich rozhovoru prý Sellars konverzaci jen poslouchal. „Stačilo by nám pár milionů a bylo by to vyřešeno," parafrázoval Sellars před soudem Bartákovu údajnou žádost o úplatek.
Pak podle něj Cabaniss rozhovor ukončil a odešel z místnosti do prostor střelnice. O nabídce se Američané prý začali bavit, až když ze setkání odjížděli zpět domů. „Nikdy předtím jsem nic podobného neslyšel, zvláště od vysoce postaveného vládního úředníka," dodal Sellars.
Někdejší manažer dceřiné společnosti Tatry údajně nebyl přesně informován o problémech v dodávce aut pro českou armádu, protože kontrakt nepatřil do jeho kompetence. Cabaniss při pondělní výpovědi vysvětloval, že úplatek měl vyřešit problémy mezi firmami Tatra a Praga, které mezi sebou měly spory kvůli praskajícím nápravám nákladních aut. „Měl jsem za to, že vysoce postavení politici chtějí získat peníze z vládních smluv," uvedl dnes Sellars.
Právník bývalého ministra Josef Monsport se snažil věrohodnost Sellarsovy výpovědi zpochybnit zejména řadou otázek, které porovnávaly jeho dřívější výpovědi na policii. Rozporoval také výpovědi obou Američanů před soudem, které se podle něj částečně lišily.
Barták označil výpověď Sellarse za lež. „Byl v představenstvu firmy, takže nese odpovědnost za její velmi neuspokojivý finanční stav, nebo chcete-li totální bankrot, a já mám podezření, že i na jejím vytunelování," řekl novinářům Barták. Ve prospěch Bartáka naopak tento týden vypovídal bývalý šéf protikorupční policie Libor Vrba. Podle něj bylo vyšetřování kauzy vedeno nestandardně a jednostranně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan, čtk