Neformálně bez kravat, přátelsky, doma. Tak přivítal prezident Miloš Zeman svůj čínský protějšek. Na důkaz pevného česko-čínského přátelství a restartu vzájemných vztahů pozval český prezident lídra Čínské lidové republiky do lánského zámku, svého oblíbeného domovského sídla. Jak i sám několikrát Zeman zdůraznil a před časem jako prvním řekl ParlamentnímListům.cz, čínský prezident je první, kterého do Lán pozval.
„Ať strom prospívá a dožije se mnoha set let.“ Touto větou uzavřel prezident Zeman společné zasazení mladého stromku ginkgo-biloby, tedy jinanu dvoulaločného. Ten jako jeden z darů přivezl z Číny Si Ťin-pching. Odvděčil se tím Zemanovi, který ho koncem října 2014 při své první návštěvě Číny obdaroval sazenicí jabloně. Při loňském setkání v Pekingu na začátku září už prezident Si oslovoval Miloše Zemana jako starého přítele a konstatoval, že česko-čínské vztahy „rostou jako jabloň, kterou jste mi loni daroval“.
Podle několika důvěryhodných zdrojů z diplomatických kruhů si musí čínský prezident Miloše Zemana mimořádně vážit a vnímat Česko jako důležitou zemi se suverénním rozhodováním. Jinak by prý vůbec nebylo možné, aby tak krátce po kvalitativním povýšení vzájemných vztahů jeden z nejmocnějších mužů světa navštívil malou zemi ve středu Evropy, která se svým celkovým počtem obyvatel sotva rovná jednomu středně velkému čínskému městu.
Cesta z Prahy do Lán byla odpoledne lemována policisty, kteří byli všude, včetně dálnice a mostů. Kruhový objezd v jedné z vesnic před samotnými Lány byl obestoupen Číňany i Čechy se státními vlajkami a uvítacími transparenty. Totéž zažívaly snad celé Lány, které jsou v běžný všední den poklidnou středočeskou vesničkou. Tam se již v ulicích pohybovala i armáda a část obce byla neprodyšně uzavřena.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka