Bez diktátora připomíná ČSSD rozhádanou pavlač, tvrdí Pehe

24.07.2010 16:25 | Zprávy

Všichni ostentativně nesnášeli Jiřího Paroubka, bez něj se ale strana podivně zakonzervovala a neví kudy kam. Neoblíbený vůdce je tedy lepší než žádný, tvrdí pedagog a politický komentátor Jiří Pehe.

Bez diktátora připomíná ČSSD rozhádanou pavlač, tvrdí Pehe

I špatná reklama je reklama, zní odvěké heslo marketingové branže. Zdá se, že to platí i o politických stranách.

Od Paroubkova odchodu se ČSSD nemůže vzchopit. Vedení se shodlo, že je vesměs všechno chyba bývalého předsedy a tím neúspěch ve volbách prozatím pustila z hlavy. Až do jarního sjezdu strany. Co ale v mezidobí?

"Sociální demokraté se stali jaksi provizorními, a tudíž neúdernými. I reakce ČSSD na programové záměry a personální kroky pravicové vládní koalice, i stínová vláda ČSSD je provizorní, neboť se dá předpokládat, že neobhájí-li úřadující předseda Bohuslav Sobotka svoji pozici na sjezdu, bude se měnit i její složení," píše Pehe pro sobotní Právo.

Nedisciplinovaná rozhádaná pavlač

Po volbách se podle něj jasně ukázalo, že bez téměř diktátorského vůdce, jakým byl Paroubek nebo Miloš Zeman, nemůže ČSSD prakticky existovat. "Strana je vnitřně natolik nedisciplinovaná, že jakmile odejde z jejího čela politik, jenž byl kritizován za své autoritářské sklony a aroganci, rychle se ukáže, že v podstatě nemůže fungovat."

Pehe si klade otázku, co je pro ČSSD vlastně výhodnější, zda agresivní Paroubek nebo mírumilovný Sobotka. "Škodí straně víc předseda, který popuzuje značnou část veřejnosti svým papalášským politickým chováním, ale stranu drží na uzdě, nebo předseda, který skóruje v žebříčcích popularity, ale strana pod jeho vedením vypadá jako rozhádaná pavlač?"

Socialisté chtějí vůdce bez skrupulí

Tak trochu to připomíná éru vlády komunismu, kdy obyvatelstvo muselo mít jasně načrtnuto, kdo je vůdce a kdo nepřítel. Tak to chce očividně zachovat i moderní volič sociální demokracie.

"Není to dobré vysvědčení o politické vyspělosti, ale v ČSSD je prostě velké množství členů a funkcionářů, kteří jsou schopni v čele strany respektovat pouze politiky bez skrupulí. Navíc se zdá, že vláda silné ruky konvenuje tradičnímu sociálně demokratickému voličstvu u nás," píše Pehe.

Hraje to prý do noty i médiím, která jsou z principu pravicová a levicové názory jim nepřijdou zajímavé. "Sociální demokracii se tak paradoxně dostává pozornosti ve většině médií jen tehdy, když má v čele někoho, kdo tuto část médií irituje."

Proto se prý i v době důležitých výroků Bohuslava Sobotky dozvídáme daleko více o útočných a kritizujících facebookových výpadech Jiřího Paroubka.

Související:
Hašek věští ODS v Praze drtivou porážku. Vyhlásil také útok na Senát

Foto: pwf.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

21:34 Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

Šéfové českých tajných služeb vyjádřili nespokojenost s kontroverzní sbírkou na plastickou trhavinu …