Bez kultury člověk žít nemůže, soudí Pavel Smutný

21.12.2021 13:17 | Komentář

Je spoluzakladatelem právnické firmy, zaměřuje se na mezinárodní investiční vztahy a obchodní právo. Kromě toho je Pavel Smutný předním českým mecenášem a prezidentem nadačního fondu Bohemian Heritage Fund (BHF). Jedním z nejviditelnějších počinů tohoto sdružení mecenášů je snaha o dostavbu varhan v pražské katedrále svatého Víta.

Bez kultury člověk žít nemůže, soudí Pavel Smutný
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory (ČISOK) Pavel Smutný

Přestože svatovítská katedrála stojí již od 14. století, varhany jsou v ní dosud jen v boční lodi. To se má ale již brzy změnit. „Všichni věříme, že k instalaci a odhalení nástroje dojde v první polovině roku 2023. Osobně bych si přál, aby to bylo 15. června, na svátek svatého Víta,“ říká Pavel Smutný.
 
Cena nových varhan přesáhne sto miliónů korun a prostředky se povedlo získat i díky celonárodní sbírce, do níž přispěla řada firem i široká veřejnost. Sbírku se podařilo naplnit a před instalací varhan zbývá dořešit statické a stavební potíže v historické budově katedrály, na jejichž zvládnutí se nyní pracuje.
 
„Díky stavbě svatovítských varhan je téma varhan v české společnosti slyšitelnější a pro lidi důležité. I díky tomu máme nebo budeme mít nové varhany například v Brně, Hradci Králové nebo Ostravě. Kromě toho se opravují varhany v řadě kostelů. I když je toto úsilí velké, bohužel stále ne takové, jak by bylo zapotřebí,“ tvrdí Pavel Smutný s tím, že spatřuje rezervy například v možnostech lokálního fundraisingu.
 
Bohemian Heritage Fund, to ale nejsou jenom varhany. Velmi viditelným projektem je podpora výtvarné části Smetanovy Litomyšli. V době covidu byly v Litomyšli uspořádány dvě výstavy a obě měly velký ohlas. Částečně i kontroverzní, rozhodně ale vzbudil pozornost. 
 
Symbolem tzv. Plánu B v roce 2020 se stalo dílo Matyáše Chocholy nazvané Střet civilizací. Znázorňuje vrak Porsche 911 na dřevěných špalcích bourající do kamenného menhiru. Mimochodem, Plán B byla výstava nazvána kvůli nemožnosti realizovat z důvodu pandemie původní plánovanou expozici děl sochaře Krištofa Kintery.
 
„Obě výstavy měly mimořádný ohlas. Z Plánu B se po oba roky stal neplánovaně plenérový Plán A, což Litomyšli ohromně slušelo,“ usmívá se Pavel Smutný.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Západ investoval na ruinách socialismu. My můžeme to samé udělat na Ukrajině, říká ekonom

6:45 Západ investoval na ruinách socialismu. My můžeme to samé udělat na Ukrajině, říká ekonom

Česká republika by mohla těžit z obnovy Ukrajiny po válce. „Když si člověk stěžuje, že mnoho zahrani…