Bez kultury člověk žít nemůže, soudí Pavel Smutný

21.12.2021 13:17 | Komentář

Je spoluzakladatelem právnické firmy, zaměřuje se na mezinárodní investiční vztahy a obchodní právo. Kromě toho je Pavel Smutný předním českým mecenášem a prezidentem nadačního fondu Bohemian Heritage Fund (BHF). Jedním z nejviditelnějších počinů tohoto sdružení mecenášů je snaha o dostavbu varhan v pražské katedrále svatého Víta.

Bez kultury člověk žít nemůže, soudí Pavel Smutný
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory (ČISOK) Pavel Smutný

Přestože svatovítská katedrála stojí již od 14. století, varhany jsou v ní dosud jen v boční lodi. To se má ale již brzy změnit. „Všichni věříme, že k instalaci a odhalení nástroje dojde v první polovině roku 2023. Osobně bych si přál, aby to bylo 15. června, na svátek svatého Víta,“ říká Pavel Smutný.
 
Cena nových varhan přesáhne sto miliónů korun a prostředky se povedlo získat i díky celonárodní sbírce, do níž přispěla řada firem i široká veřejnost. Sbírku se podařilo naplnit a před instalací varhan zbývá dořešit statické a stavební potíže v historické budově katedrály, na jejichž zvládnutí se nyní pracuje.
 
„Díky stavbě svatovítských varhan je téma varhan v české společnosti slyšitelnější a pro lidi důležité. I díky tomu máme nebo budeme mít nové varhany například v Brně, Hradci Králové nebo Ostravě. Kromě toho se opravují varhany v řadě kostelů. I když je toto úsilí velké, bohužel stále ne takové, jak by bylo zapotřebí,“ tvrdí Pavel Smutný s tím, že spatřuje rezervy například v možnostech lokálního fundraisingu.
 
Bohemian Heritage Fund, to ale nejsou jenom varhany. Velmi viditelným projektem je podpora výtvarné části Smetanovy Litomyšli. V době covidu byly v Litomyšli uspořádány dvě výstavy a obě měly velký ohlas. Částečně i kontroverzní, rozhodně ale vzbudil pozornost. 
 
Symbolem tzv. Plánu B v roce 2020 se stalo dílo Matyáše Chocholy nazvané Střet civilizací. Znázorňuje vrak Porsche 911 na dřevěných špalcích bourající do kamenného menhiru. Mimochodem, Plán B byla výstava nazvána kvůli nemožnosti realizovat z důvodu pandemie původní plánovanou expozici děl sochaře Krištofa Kintery.
 
„Obě výstavy měly mimořádný ohlas. Z Plánu B se po oba roky stal neplánovaně plenérový Plán A, což Litomyšli ohromně slušelo,“ usmívá se Pavel Smutný.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pokus znovu protlačit Istanbulskou úmluvu končí příměrem k souloži

12:45 Pokus znovu protlačit Istanbulskou úmluvu končí příměrem k souloži

Jako nehoráznost a prznění demokracie označují senátoři plán vládní zmocněnkyně Šimáčkové Laurenčíko…