Bez našich technologií se Rusové nehnou, neslo se Bruselem. Takto se prý schvalovaly sankce

24.07.2014 20:31 | Zprávy

Sestřelení malajsijského letadla nad východní Ukrajinou může Moskvě způsobit nemalé potíže. Viníci sice ještě usvědčeni nebyli, ale spekuluje se o tom, že za sestřelením stojí proruští povstalci, které zřejmě podporuje Rusko. Evropská unie proto zvažuje zpřísnění sankcí proti Rusku. Chystaná opatření by mohla citelně zasáhnout ruskou ekonomiku.

Bez našich technologií se Rusové nehnou, neslo se Bruselem. Takto se prý schvalovaly sankce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

Dosud se Evropská unie zaměřovala na sankce cílené na jednotlivce. Po pádu malajsijského letadla však uvnitř EU sílí hlasy, které volají po zavedení opatření, která by ruskou ekonomiku bolela o něco více.

„EU se měla rozhoupat už dříve a nečekat na to, až zahyne 300 nevinných lidí. V každém případě je sankce potřeba přitvrdit a přistoupit k vrcholnému kolu, navzdory tomu, že to bude znamenat ekonomické potíže a ztrátu pracovních míst,“ řekl serveru euroactiv europoslanec Jaromír Štětina.

Zbrojní embargo, kapitálové trhy, energetika

Ve hře jsou sankce, které by ruským firmám znemožnily přístup na evropské kapitálové trhy a omezily ruský přístup k moderním evropským technologiím ve zbrojním sektoru nebo v energetice. „Rusové vidí velký potenciál například v těžbě ropy a plynu z mořských ložisek v Arktidě. Ten by mohli využít s pomocí softwarových a hardwarových technologií a dalšího vybavení, které jejich průmysl nedokáže zajistit,“ uvedl na včerejší tiskové konferenci příklad evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger.

Shoda na tvrdším postupu vůči Rusku mezi členskými státy ale prozatím neexistuje. Příkladem může být otázka zavedení zbrojního embarga. Zatímco Británie, Švédsko a Rakousko a s nimi i Česká republika jsou pro, Francie se staví tvrdě proti. Důvodem je kontrakt na dodávku dvou vrtulníkových lodí třídy Mistral, který země galského kohouta uzavřela s Ruskem v roce 2011. Závazkům chce prý Paříž dostát, za což se na hlavu prezidenta Françoise Hollanda snáší kritika.

Na černé listině nově vybrané ruské firmy

Evropské státy také chtějí podle vzoru Spojených států amerických rozšířit dosavadní seznam jmen, na která se vztahuje zákaz udělování evropských víz a zmrazení majetků v EU. Nově na něm mají být i firmy, jež se podílejí na destabilizaci Ukrajiny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vážená ČT, jste zm*di.“ Pořad o vlastencích a dezinformacích. Daniel Landa vybuchl

22:20 „Vážená ČT, jste zm*di.“ Pořad o vlastencích a dezinformacích. Daniel Landa vybuchl

Nový pořad České televize Fenomén doby: Rozdělená společnost vzbudil bouřlivé reakce, a to zejména k…