Úspory energie jsou podle Evropské komise nejrychlejším a nejlevnějším způsobem, jak vyřešit současnou energetickou krizi a snížit účty. Komise navrhuje zlepšit dlouhodobá opatření v oblasti energetické účinnosti včetně zvýšení závazného cíle energetické účinnosti: „Ta by měla snížit spotřebu energie nově o 13 %. Snížit dopady krize pomůže vytvoření unijní platformy pro společné nákupy energie,“ přibližuje europoslanec.
#REPowerEU směřuje k vyšší energetické účinnosti. Ta by měla snížit spotřebu energie nově o 13 %. Snížit dopady krize pomůže vytvoření unijní platformy pro společné nákupy energie. 1/3
— Luděk Niedermayer (@LudekNie) May 18, 2022
Znamená to také, že ruský plyn budeme co nejrychleji nahrazovat dodávkami LNG z USA, Kataru a dalších zemí. „Evropská komise navrhuje stejně jako naše skupina v Evropském parlamentu vyšší podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie. Ty mají činit 45 % do roku 2030 a také zdvojnásobení kapacity FVE do roku 2025,“ přibližuje Niedermayer.
V plánu je proto rovněž povinná instalace solárních panelů na nové budovy, urychlení rozšíření tepelných čerpadel nebo rozvoj vodíkové a biometanové energetiky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab