S odvoláním na zahraniční zdroje informuje server Lidovky.cz o tom, že se domů do Iráku jen v roce 2015 vrátily tisíce zklamaných lidí. Mimo jiné i proto, že se v Evropě necítili vítáni. The Washington Post přinesl příběh pětadvacetiletého Faisala Uday Faisala, který podle vlastních slov snil o bezpečném životě v Evropě. Chtěl byt a pravidelný příjem ze zaměstnání.
„Zahodil proto svou práci v iráckém Bagdádu a odcestoval do Turecka. Zde se připojil k vlně migrantů mířících na evropský kontinent. Ve Švédsku, kam se po měsíci dostal, ale šťastný nebyl. V listopadu se tak připojil k další skupině, tentokrát 778 Iráčanů, kterým cestu zpátky domů pomohla zařídit Mezinárodní organizace pro migraci,“ píše server.
Faisala k odchodu země přiměly jen ekonomické důvody, ale jiní opravdu prchali před válkou. V Evropě však narazili na odpor úřadů. Je jim dáváno na srozuměnou, že je Německo přeplněné. Ibrahim Abdullah se rozhodl pro cestu do země poté, co ho Islámský stát připravil o dům. Této teroristické organizace se bál tak moc, že byl ochoten za cestu na starý kontinent zaplatit skoro 300 tisíc korun. Na udělení azylu pak čekal celé měsíce a pořád nic. Jednoho dne se proto zklamaně rozhodl pro návrat domů.
Finsko a Belgie už vzkázaly iráckým úřadům, že tamní občany budou automaticky odmítat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp