Anonymní zdroj deníku potvrdil, že se postoj ČNB k registru mění. Mluvčí instituce ale počáteční optimismus poněkud zmírňuje.
Ochrana proti zneužití
"ČNB se k návrhům projektů na zřízení registru bankovních účtů v dřívějších letech opakovaně vyjadřovala rezervovaně a s řadou připomínek. I k nynějšímu návrhu na centralizovaný registr účtů máme zdrženlivý postoj a očekáváme, že předkladatelé návrhu se na ČNB obrátí s konkrétními rozpracovanými návrhy," uvedl mluvčí banky Tomáš Zimmermann.
Policie by se nemusela obracet na jednotlivé banky se žádostí o informace, ty by získala po dotazu na registr za jediný den, dnes to trvá přibližně měsíc. Zdroj deníku ale ubezpečuje, že data v registru budou chráněna proti zneužívání. Nebude v něm totiž možné libovolně „brouzdat“ žadatel o informace bude muset žádat údaje o jedné konkrétní osobě. Zásadní je, že zůstatky na účtech zůstanou utajeny, resp. kriminalisté budou vědět, na kterou konkrétní banku se mají obrátit se žádosti o informaci o výši zůstatku.
Centrální registr účtů by se měl stát důležitou zbraní nového týmu Kobra, který vznikl ve spolupráci ministerstev financí a vnitra. Jeho pracovníci si mají posvítit především na daňové úniky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp