Biden a Harrisová. Prezident čelí výzvám, ale s odstoupením může být problém

11.07.2024 14:51 | Zprávy

Velmi špatný výkon amerického prezidenta Joea Bidena v červnové debatě s Donaldem Trumpem vyvolal diskusi, zda by se Biden neměl své kandidatury vzdát. Spekulace kolem zdravotního stavu jednaosmdesátiletého Bidena vedly k tomu, že dokonce 67 % demokratických voličů navrhuje, aby se kandidatury vzdal ve prospěch jiného kandidáta. Jenže matematik a komentátor Marian Kechlibar upozorňuje, že Bidenova možná nástupkyně Kamala Harrisová je u Američanů zoufale neoblíbená a jiný kandidát by zase musel na poslední chvíli shánět stovky milionů dolarů na kampaň, protož ty sesbírané pro Bidena podle zákona použít nemůže.

Biden a Harrisová. Prezident čelí výzvám, ale s odstoupením může být problém
Foto: repro Twitter
Popisek: Joe Biden a Kamala Harrisová v rozhovoru na CNN

Od prvního prezidentského duelu mezi Joem Bidenem a Donaldem Trumpem se objevuje stále více názorů, že by Biden měl kvůli špatné duševní kondici vzdát boj o Bílý dům. Po opatrném našlapování kolem Bidena ze strany Demokratické strany tento týden první z vysokých demokratických politiků naznačil, že Biden nemá v současné formě proti Trumpovi šanci. Prohlásil to senátor Michael Bennet a nyní mu dávají za pravdu i pravověrní demokratičtí voliči.

Celkově 62 % respondentů v nejnovějším průzkumu uvedlo, že by měl Biden odstoupit z volebního klání. Z toho 54 % se přitom označilo za Bidenovy příznivce. Ze všech dotázaných včetně republikánských voličů si dokonce 85 % lidí myslí, že je Biden na druhé funkční období příliš starý, což je v průzkumu rekordní číslo, jak upozorňuje televize Fox News.

Biden ale zatím trvá na pokračování své kandidatury a za pravdu mu dávají průzkumy, ve kterých by stále získal kolem 46 % hlasů, podobně jako Donald Trump. To, že se Biden zatím výzvám k odstoupení brání, komentuje na svém webu i matematik Marian Kechlibar.

„Otázka náhrady Joea Bidena za jiného kandidáta je zatím jen teoretická, protože starý pán se velmi rozhodně brání. ‚Nikam nejdu‘, pravil v projevu ke Dni nezávislosti; odstoupil by jen tehdy, ‚pokud by mu to osobně doporučil Všemohoucí Bůh‘. Shromáždění demokratických guvernérů pak vysvětlil, že potřebuje víc spánku a žádné akce po osmé večerní. (Co se stane, když začne válka o půlnoci? Dozví se to prezident Spojených států až ráno, po sladkém vyspání se? Že i takové věci lidi netrknou),“ upozorňuje Kechlibar.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

18:18 Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

Až neuvěřitelný případ se právě probírá v Německu, kde africký migrant ubodal dozorce v uprchlické u…