„Požadujeme konec ekoterorismu,“ vymezuje se zmíněné Hnutí Ducha proti podle nich přehnaným ekologickým aktivitám a projektům, kterých jsme svědky v současnosti.
„Máme dost účelových protestů ve jménu údajné péče o životní prostředí. Ekoaktivistům už se podařilo vytáhnout miliardy korun z našich kapes a zpomalit českou ekonomiku. Nechceme se dívat na to, až se naše životy definitivně podřídí zelené ideologii,“ mají členové hnutí jasno.
„Chraňme přírodu, ale nezapomínejme na to, že stejně jako křeček polní či ostřice ječmenovitá jsme její součástí. Chybí nám dálnice, obchvaty a další důležitá infrastruktura. Zato máme stovky občanských sdružení a pověst země, v níž může kdokoliv beztrestně blokovat cokoliv a kdekoliv,“ poukazují na růst počtu ekologických sdružení a fakt, že i člověk je součástí přírody.
„Požadujeme konec doby aktivistické,“ zakončují své představení členové Hnutí Ducha.
Právě na jejich facebookových stránkách lze ale nalézt poměrně překvapivé shrnutí přírodních nákladů na výrobu jedné autobaterie pro elektromobily.
„Tak si to shrňme: Baterie v elektromobilu váží asi 500 kg,“ začíná příspěvek zmínkou o hmotnosti baterie a pokračuje tím, co je k její výrobě potřeba.
„K její výrobě je třeba zpracovat 10 tun soli na požadované lithium, 15 tun rudy na kobalt, dvě tuny rudy k získání dostatku niklu a 12 tun měděné rudy,“ končí výčet surovin a následuje sumarizace.
„Celkem musíte zpracovat 200 tun vyrubané zeminy, abyste vyrobili jednu baterii.“
To vše je doplněno fotografií ohořelého vraku elektromobilu a konstatováním, že „Nakonec to jednoho krásného dne blafne, a je po ekoptákách“.
Jak bylo již zmíněno, nemá Hnutí Ducha s Hnutím Duha nic společného, spíše se dá říci, že jde o soupeře.
Hnutí Ducha a jeho hlavní protagonista se stali v minulosti terčem kritiky samotného Hnutí Duha a jeho předsedkyně Anny Kárníkové. Ta v textu uveřejněném v Deníku Referendum popsala stránku Hnutí Ducha jako urážející ekology a šířící fake news o změně klimatu.
Podle ní stránku spravuje tvůrce facebookové image elektrárny Chvaletice ze skupiny Pavla Tykače Sev.en Radek Kovanda.
Zpochybňování důležitosti ochrany klimatu, vytváření mýtů kolem obnovitelných zdrojů a propagaci uhlí se podle Kárníkové věnuje i oficiální twitterový účet firmy s titulkem „Nefouká, nesvítí. Naštěstí máme uhlí.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA