První příspěvek dnešního Týdne v médiích je zaměřen na projev Petra Fialy na nedávném kongresu ODS. „Věnuji mu pozornost ne z důvodů explicitně politických, to ať si rozebírají politologové a koneckonců také občané podle své zkušenosti. Mně spíš docela silně pobavil článek Richarda Pokorného na Seznam Médiu, který nese titulek ‚Petr Fiala – nejschopnější premiér, koaliční lídr i reprezentant voličů‘. Autor v něm rozebírá Fialovou roli v čele ODS, v čele vlády, koalice a také jeho vystoupení na víkendovém kongresu ODS. Některé uvedené věty se snad nedají ani necitovat. Například: ‚Premiér Petr Fiala je symbolem nejen obrody ODS a sjednocení demokratické pravice, ale i naší jednoznačné prozápadní orientace, hodnotové politiky, charakteru a schopnosti vyhrávat nejtěžší bitvy‘,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Taková věta si dle něj zaslouží jistou analýzu, přičemž podotýká, že slovo prozápadní se v článku objevuje snad desetkrát. „Pro autora to je zřejmě extrémně zásadní a důležitá hodnota, tak proč ne, má na to právo. Nicméně jestli je Fiala symbolem sjednocení demokratické pravice, tak co potom v demokratické pravici pohledává strana Pirátů a i STAN? To rozhodně nejsou strany, které by se profilovaly pravicově, avšak ve vládě Petra Fialy zasedají. I potřeba sjednocovat ODS a TOP 09 se mi jeví velmi sporná, protože v topce působí bývalí lidovci, bývalí odesáci, při svém vzniku za vedení Karla Schwanzerberga a Miroslava Kalouska vysbírala okrajový elektorát, více pravicový než ta tehdy Topolánkova ke středu tíhnoucí ODS. Takže tady o nějakém sjednocení pravice asi nelze vůbec mluvit,“ upozorňuje mediální analytik.
Fiala to zvládl na úrovni atakující hranici excelence
Dále autor článku staví Petra Fialu na pomyslný piedestal velkého hrdiny, což se rovněž nelze jen tak odbýt bez citace: „Neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adaptovat na zcela odlišné podmínky, než na jaké byl zvyklý“. Ale teď pozor: „Zvládl to na úrovni atakující pomyslnou hranici excelence, což je i výsledkem jeho vzdělání, PR i intelektuálně velmi náročné, cílevědomé a tvrdé práce“. „Tak teď už zbývá jenom Pavka Korčagin, Stachanov a další hrdinové našich staletí, kteří byli podobně morálně a pracovně na výši a představovali pro nás vzory, protože o ty vzory jde. Tady je sepsána jakási apologie našeho premiéra právě z toho důvodu, abychom z něj udělali bezmála světce stojícího na onom piedestalu,“ myslí si Petr Žantovský.
Cituje další „úžasnou“ pasáž: „Po volbách Fiala sestavil vládu pětikoalice a s přehledem vyhrál souboj s Milošem Zemanem o své ministry včetně jedné z nejvýraznějších osobností současné vlády Jana Lipavského“. „To mi trošku nahrává na smeč. V satiře francouzského osvícenského filozofa Voltaira Candide vystupoval jistý doktor Panglos, a ten zastával názor: ‚Tento svět je nejlepší ze všech možných světů‘. A když ho potom věšeli, tak mu Candide položil jednoduchou otázku: ‚Doktore Panglosi, ještě si myslíte, že tento svět je nejlepší ze všech možných světů?‘ A pak tam zazní ještě tato věta: ‚Je-li tento svět nejlepší ze všech možných světů, jak potom vypadají ty ostatní?‘ Takže pokud je Jan Lipavský jednou z nejvýraznějších osobností současné vlády, co si pak můžeme myslet o těch ostatních… Ať si každý dovodí odpověď sám,“ vybízí mediální odborník.
Prosazuje jistý druh totality a eliminace jiných názorů
Všímá si, že autor namířil svůj bojový akcent i proti rostoucí opozici uvnitř ODS. „Tu symbolizuje často nekompromisní Jan Zahradil a jeho názory. Těmto lidem je zhusta nasazována psí hlava, jsou bráni, jako by vyrůstali v prostředí plném falše a nenávisti, zatímco my přece všichni víme, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávisti. Takže Klausova ODS, k níž patřil od začátku i Jan Zahradil, bylo semeniště té lži a nenávisti. Odvolávání se na havlovskou politiku je tam několikrát. I dnešní vládní koalice je přirovnávána k Občanskému fóru, které vzniklo v 90. roce, aby pohltilo různé – do té doby podzemní – aktivity od Obrody, přes Havla či Hnutí pro občanskou svobodu. Ty se postupně oddělovaly. Typicky KDS, co se později připojila k ODS. Začal se vytvářet standardní pravolevý politický systém. Ale zde autor tleská tomu, že je tento pravolevý systém mrtev a že se dnes pracuje výhradně v duchu prozápadní hodnotově orientované politiky,“ diví se Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník