Blatný hájí PES. Tvořili jej experti z řady oborů

28.11.2020 11:33 | Zprávy

Ministr zdravotnictví Jan Blatný je první měsíc ve funkci. Co se mu podařilo? A co nestihl? Místo strachu respekt. Připravuje se kampaň za 50 milionů pro očkování. Blatný též sdělil, kdo všechno se podílel na systému PES.

Blatný hájí PES. Tvořili jej experti z řady oborů
Foto: Hana Brožková
Popisek: Ministr zdravotnictví Jan Blatný

V den svého nástupu do funkce si ministr zdravotnictví Jan Blatný, jenž byl do té doby náměstkem ředitele Fakultní nemocnice Brno, stanovil za cíl změnit strach z koronaviru v respekt. „Já věřím, že se to snad začíná dařit, protože to je věc, kterou určitě nezměníme za měsíc,“ myslí si ministr. Posoudit to ale, podle něj, musí spíš občané.

„Ty strachy byly dva a navzájem se přelívají. Tak jak si na nemoc zvykáme, na druhou stranu možná sílí strach z toho, co způsobuje ve společnosti. Ale asi by nebylo dobré tyto dvě oblasti od sebe oddělovat,“ prohlásil Blatný. A dodal, že zdravotně ohrožení se bojí o zdraví – a ti pracující se bojí o živobytí. „Ty skupiny nejsou stejně velké, ale to riziko je srovnatelné,“ sdělil ministr.

Vláda, podle Blatného, pod jeho vedením vytvořený protiepidemický systém PES přijala za svůj, přestože premiér ve středu uvedl, že ho jen vzala na vědomí a nehlasovala o něm. Závazná jsou tak jen schválená mimořádná opatření a nařízení vlády, jejichž změnu na základě systému ministr vládě navrhuje.

Na systému PES, který má v této době pomoci, se dle Blatného podíleli matematici, sociologové, kteří nejsou součástí ministerstva, pracovali na něm i zástupci Ústavu zdravotnických informací a statistiky, který pod resort spadá. Vytvořili nástroj, který by měl zmírňovat, nebo zpřísňovat protiepidemická opatření podle dat o vývoji epidemie.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: AZy

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nehorázné. Co se skrývá za poslední peticí za vyšší poplatky pro ČT

9:41 Nehorázné. Co se skrývá za poslední peticí za vyšší poplatky pro ČT

Na poplach bije více než šest desítek významných institucí, které vyděsilo, že by se do konce roku n…