„Korupce je systémový problém, ne morální. Nestačí vyměnit pár ministrů. Nařčení z korupce jsou obrovsky snadno zneužitelná. My ten problém nebagatelizujeme, ale ať se o korupci mluví klidně, suše, analyticky," vyzval Klaus během diskuse. Debata proběhla u příležitosti vydání knihy ekonomů Pavla Rysky a Jana Průši „Korupce: Ekonomie vs. mýty", kde autoři prohlašují, že korupce je příznakem selhávání státu. Průša má za to, že kořeny korupce leží v neefektivním státním přerozdělování. „Státní úředník nemůže dobře hospodařit, protože nesleduje zisk. Čím více jsou firmy regulovány státem, tím víc v nich kvete korupce. Ta není chybou lidí, ale systému," uvedl.
S tím však zásadně nesouhlasil exministr vnitra Martin Pecina, který v debatě také vystoupil. Připomněl zkušenosti severských států, kde je míra přerozdělování vysoká, ale korupci tam lidé nevnímají tak palčivě. Lidé se napříště musejí bát vzít úplatek. Toho se podle Peciny dosáhne výchovou a vysokými tresty za korupční jednání.
Někdejší tajemník exprezidenta Ladislav Jakl v diskuzi zdůraznil, že boj s korupcí může za jistých okolností napomoci i nástupu diktatury, např. prostřednictvím řízených provokací.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp